Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Pomniki przyrody

Czwartek, 18 marca 2021, 13:54
Autor: red
Żarów: Pomniki przyrody
Fot. organizatorzy
Urząd Miejski w Żarowie zaprasza mieszkańców gminy Żarów do zgłaszania cennych i wartych ochrony drzew, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować. Każdy może zgłosić okaz, któremu warto przyznać status pomnika przyrody.

Stąd inicjatywa, by mieszkańcy wzięli udział w akcji, której celem jest ochrona drzew i zgłaszali drzewa, które – po weryfikacji przez pracowników Urzędu i uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu – przedłożone zostałyby Radzie Miejskiej, która może ustanowić je pomnikami przyrody. W ten sposób można znacząco zwiększyć liczbę chronionych drzew, które wzbogacałyby ekosystem zieleni naszej gminy.

- Ostatni raz drzewa w naszej gminie zostawały pomnikami przyrody na początku lat dwutysięcznych. To o wiele za rzadko! Trzeba to zmienić, a udać się to może dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy będą nam wskazywać drzewa warte ochrony – mówi Przemysław Sikora zastępca burmistrza. I dodaje. – Żarowianie najlepiej wiedzą, które drzewa w ich otoczeniu warto zachować i wierzę, że zgłoszeń będzie wiele. Jesteśmy na to przygotowani i czekamy na wnioski. Wspólnie z mieszkańcami i radnymi naszego miasta możemy uratować drzewa dla przyszłych pokoleń! Dzięki podejmowanym uchwałom będziemy mogli ochronić wartościowe drzewa, które wskażą mieszkańcy.

Obecnie na terenie administracyjnym gminy Żarów mamy 36 pomników przyrody, wśród których są pojedyncze drzewa różnych gatunków lub grupy drzew. W większości pomniki te znajdują się w Parku Miejskim w Żarowie, a także w parku w Łażanach i Wierzbnej. Pojedyncze drzewa będące pomnikami przyrody znajdują się także w miejscowości Pyszczyn oraz Mrowiny.

- Oczywiście nie każde drzewo może takim pomnikiem zostać, jednak zgłaszajmy wszystkie, które uznamy za cenne i unikatowe – mówi Piotr Weiland kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie. – Poddamy je procesowi weryfikacji, czyli m.in. ustalimy i skontaktujemy się z właścicielem terenu, zasięgniemy opinii odpowiednich jednostek. Po pozytywnej weryfikacji przedłożymy projekt uchwały Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Po pozytywnej decyzji RDOŚ, przekażemy wniosek Radzie Miejskiej w formie uchwały.

Jak zgłosić drzewo do pomnika przyrody?

Zgłoszenia może dokonać każdy, zarówno osoba fizyczna, szkoła, przedsiębiorca, jak i stowarzyszenie, organizacja ekologiczna, parafia czy urząd. Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnej wypełniając formularz dostępny poniżej.

W treści zgłoszenia należy podać:
- gatunek drzewa;
- obwód drzewa zmierzonego na wysokości 130 cm;
- opis drzewa wraz z uzasadnieniem nadania mu statusu pomnika przyrody;
- lokalizację drzewa – w przypadku terenu miasta należy podać ulicę i numer; w przypadku terenów leśnych nazwę nadleśnictwa, leśnictwa, numer oddziału i pododdziału;
- szkic sytuacyjny lub mapę terenu z zaznaczonym drzewem.

Gdzie i do kiedy można zgłosić drzewo do pomnika przyrody?

Wypełnione formularze można złożyć w Urzędzie Miejskim w Żarowie osobiście lub pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Żarowie ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów. Możliwe jest również złożenie wniosku elektronicznie poprzez ePUAP. Termin: do 30 kwietnia 2021r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group