Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 906
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ponad 50 milionów złotych na zrealizowane projekty zgłaszane do Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego

Piątek, 6 października 2017, 17:01
Autor: red
Czwarta edycja budżetu partycypacyjnego to dobry moment na analizę i podsumowanie poprzednich edycji.

Nie tylko projekty, które wygrały głosowanie, doczekały się swojej realizacji. Wykonywane są także inne inwestycje w oparciu o listę zadań budżetu obywatelskiego, które sukcesywnie z roku na rok zmieniają oblicze miasta. Wiele chodników, placów zabaw, skwerów czy też innych obiektów to ważne elementy naszego miejskiego krajobrazu, które wcześniej nie miały szans na realizację.
– Od początku, kiedy zaczęliśmy analizować temat budżetu obywatelskiego, przyglądaliśmy się wszystkim projektom składanym przez świdniczan. Zwłaszcza te zadania, które się powtarzały i które zyskiwały dużą liczbę głosów zostały potraktowane jako priorytetowe. Dziś okazuje się, że duża liczba pomysłów z poprzednich edycji budżetu doczekała się już swojej realizacji, niezależnie od wyniku głosowania – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W latach 2013-2017 wykonano już ponad 150 różnych inwestycji na łączną kwotę przekraczającą 50 milionów złotych. Tak było na przykład ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, które mimo że nie wygrało w ogólnomiejskim głosowaniu, to ze względu na sygnalizowany od lat problem, wybudowano. Ponadto wykonano bardzo wiele projektów dotyczących remontów chodników, m.in. przy ul. Zwierzynieckiej, Saperów, Kołłątaja, Korczaka, Waryńskiego, Dąbrowskiego, traktując to jako część normalnych zadań miasta.

Warto też przypomnieć, że wiele projektów na listach dzielnicowych i ogólnomiejskich było niedoszacowanych i wymagało poszerzenia zakresu – chodzi tu m.in. o plac Drzymały czy skwer przy ulicy Wałowej. Jak podkreśla pani prezydent, trudno jest tworzyć nową infrastrukturę w oderwaniu od otoczenia – przykładem jest właśnie plac Drzymały, który mimo pierwotnych szacunków w wysokości 200 tys. zł, zakończył się niemal trzykrotnie wyższą kwotą w realizacji.
– Nowy skwer z zielenią i plac zabaw bez nowego oświetlenia i rewitalizacji otoczenia mijałby się z celem. Niezbędne było w tym rejonie wykonanie także nowego oświetlenia, zatok parkingowych i innych prac, które łącznie składają się na obraz tego miejsca – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Wśród zadań, które zgłaszano do budżetu, a które zrealizowano w ostatnich latach, to często pojawiające inwestycje związane z budową bądź też rozbudową miejsc parkingowych. Wykonano je m.in. przy ul. Dąbrowskiego, Parkowej, przy skrzyżowaniu ulic Pobożnego i Odnowiciela. Budowa monitoringu wizyjnego przy pl. Drzymały, na pl. Wolności, przy ul. Franciszkańskiej, a także remonty ulic między innymi: Letniej, Szczęśliwej i Legii Nadwiślańskiej to inwestycje, które znacząco wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Budowa wiat przystankowych w kilku lokalizacjach miasta, utwardzenie alejek na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego czy też adaptacja pomieszczeń w parafii przy ul. Rolniczej z przeznaczeniem na klub seniora – to również projekty zrealizowane, które nie wygrały w głosowaniu.

Przypominamy, że trwa właśnie głosowanie w 4 edycji Budżetu Obywatelskiego. Od 2 do 15 października świdniczanie mogą oddać głos korespondencyjnie, internetowo, bądź tradycyjnie w lokalu wyborczym.
- Serdecznie zachęcam więc świdniczan do głosowania na jedną z inwestycji w swojej dzielnicy. Mają Państwo realny wpływ na to, jak zmienia się miejska przestrzeń – dodaje Krystian Werecki, Pełnomocnik Prezydenta ds. Aktywności Obywatelskiej.

O szczegółach dotyczących projektów, okręgów wyborczych i sposobu głosowania można przeczytać na stronie www.glosuj.swidnica.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group