Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 543
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Porta Santa „otworzą się” w niedzielę

Czwartek, 28 sierpnia 2014, 20:37
Aktualizacja: 20:39
Autor: red.
Świdnica: Porta Santa „otworzą się” w niedzielę
Fot. archiwum
Na placu Jana Pawła II dobiegają końca prace przy tworzeniu szklanego dzieła sztuki – Porta Santa. Ich odsłonięcie przewidziane jest na najbliższą niedzielę 31 sierpnia na godzinę 11.00.

Porta Santa (Drzwi Święte) są dopełnieniem zrealizowanej w 2010 roku inwestycji miejskiej polegającej na zagospodarowania przestrzeni placu Jana Pawła II. Jednocześnie tworzą one spójną całość z odsłoniętym w maju br. pomnikiem papieża sfinansowanym przez mieszkańców Świdnicy uczestniczących w publicznych zbiórkach oraz wpłat darczyńców.

Autorem obu dzieł jest artysta rzeźbiarz - Jarosław Wójcik. Przy tworzeniu Porta Santa posłużył się unikalną, opracowana przez siebie metodą odlewu płaskorzeźb z grubego szkła. Według naszej wiedzy, dotychczas w Polsce nie wykonywano elementów o tak dużej powierzchni (skrzydła drzwi mają wysokość 6 metrów).

Forma dzieła nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych, gdy Jan Paweł II w 1999 roku otwierał Święte Drzwi w rzymskich bazylikach. Tematyką płaskorzeźb jest obecność Boga w historii. W ich kompozycji wykorzystano zasadę zbieżności, paraleli. Na jednym skrzydle umieszczono kluczowe sceny z Nowego Testamentu. Drugie skrzydło przedstawia ich istotny, pierwotny związek z ludzkim życiem. Jest także akcent nawiązujący do historii i tożsamości naszego miasta.

- Zapewne na odsłonięcie Porta Santa czekają z ciekawością zarówno zwolennicy projektu, jak i ci, którzy dotychczas krytykowali ten pomysł. Mam przekonanie, że finalny efekt będzie się podobał każdemu posiadającemu choćby minimalne poczucie estetyki. Rzeźba znakomicie komponuje się z placem pod względem architektonicznym, ma ciekawą, rzadko spotykaną formę i jest po prostu bardzo piękna. Zawiera także odniesienia do wartości ważnych dla wielu świdniczan. Jestem także pewien, że stanie się znaczącą atrakcją turystyczną. Ponadto, doświadczenie uczy, że szczególnie utożsamiamy się ze Świdnicą poprzez rzeczy, które są w niej wyjątkowe. Takie właśnie nadzieje wiążę z Porta Santa, pamiętając o bardzo pozytywnych, czasem wręcz wzruszających reakcjach mieszkańców podczas odsłonięcia pomnika JPII. To wszystko utwierdza mnie w przekonaniu, że mimo kontrowersji, realizacja rzeźby miała sens – wyjaśnia zastępca prezydenta Ireneusz Pałac.

31 sierpnia, jako termin odsłonięcia, został wybrany nieprzypadkowo. W tym dniu obchodzimy także rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich i powstania NSZZ Solidarność. Fakty te miały oczywisty związek z pontyfikatem JPII.

- Słowo „solidarność” ma sens znacznie głębszy i szerszy niż tylko ten utożsamiany z przemianami społecznymi i politycznymi w Polsce. Dlatego chcielibyśmy w tym wyjątkowym dniu umożliwić publiczne zainaugurowanie pewnej bardzo ważnej i szlachetnej inicjatywy obywatelskiej. Na pewno podobałaby się ona naszemu papieżowi – informuje prezydent Wojciech Murdzek.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 na placu JPII.

(Monika Żmijewska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group