Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 600
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat wnioskuje o karetkę specjalistyczną

Wiadomości: powiat świdnicki
Czwartek, 21 lutego 2013, 2:50
Aktualizacja: 2:58
Autor: red.
Fot. Starostwo Powiatowe
Powiat Świdnicki energicznie wspiera działania dyrektora SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy w sprawie zwiększenia ilości dobokaretek w naszym rejonie operacyjnym wraz z możliwością przekształcenia zespołu "P" stacjonującego w Strzegomiu w zespół "S". Obecnie zakontraktowanych jest 5 dobokaretek, w tym 2 "S" i 3 "P".

Starania w tym zakresie czynione były od lat. Niestety, jak potwierdza Alicja Synowska - wicestarosta świdnicki sprawa jest trudna i wymaga dokonania przez Wojewodę Dolnośląskiego zmian w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Dolnośląskiego, który zatwierdza Minister Zdrowia oraz zapewnienia zwiększonego finansowania zespołu specjalistycznego.

- W tej sprawie kierowane były wystąpienia do Wojewody Dolnośląskiego, prowadzone rozmowy z dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, zwracano się o pomoc do lokalnych posłów i pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Bezpieczeństwa - Zbigniewa Szczygła dodaje Alicja Synowska.

Poparcie dla czynionych starań wyraziła też Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Świdnicy kierując stosowne wystąpienie do Aleksandra Marka Skorupy - Wojewody Dolnośląskiego.

- Władze powiatu świdnickiego liczą, że te działania przyniosą pozytywny skutek, co pozwoli zapewnić mieszkańcom Strzegomia i okolic jeszcze lepszą i szybszą pomoc ze strony specjalistycznego zespołu ratunkowego w obsadzie, którego dyżur pełnił będzie lekarz posiadający wymagane kwalifikacje. Pozwoliłoby to na znaczne podniesienie bezpieczeństwa tej części mieszkańców powiatu zwłaszcza, że w Strzegomiu nie ma zlokalizowanych żadnych łóżek szpitalnych, a odległość z miejscowości najdalej położonych w gminie Dobromierz obsługiwanych przez zespół stacjonujący w Strzegomiu wynosi do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy lub Szpitala "Mikulicz" w Świebodzicach ponad 30 km - podkreśla Sabina Cebula - Etatowy Członek Zarządu.

- Ponadto w Strzegomiu i okolicach znajdują się liczne kopalnie granitu i zakłady przetwórstwa kamiennego, gdzie dochodzi do wielu wypadków z rozległymi obrażeniami ciała oraz przebiegają: droga krajowa nr 5, droga wojewódzka nr 374, na których dochodzi jak wskazuje statystyka do wielu często groźnych kolizji drogowych - dodaje Sabina Cebula.

Jak informuje wicestarosta świdnicki - Alicja Synowska wniosek w sprawie zapewnienia karetki specjalistycznej dla podstacji Pogotowia w Strzegomiu zyskał aprobatę Wojewody Dolnośląskiego i został skierowany do Ministra Zdrowia.

(Starostwo Powiatowe)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~hehehe 21-02-2013 18:57
W innych częściach Polski jest jedna karetka na kilka tysięcy ludzi i duże odległości a wy tu chcecie karetkę.
~HaHa 24-02-2013 17:05
21-02-2013 18:57 | ~hehehe |: Kolego czytaj ze zrozumieniem. W Strzegomiu jest zespół podstawowy bez lekarza, a Starostwo Powiatowe w Świdnicy chce tylko przekształcenia zespołu podstawowego na zespół specjalistyczny. Uwierz mi, że trzeci zespół specjalistyczny w Strzegomiu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem i nie tylko odciąży zespoły specjalistyczne stacjonujące w Świebodzicach i Świdnicy, ale zwiększy bezpieczeństwo w Strzegomiu i okolicy. Jakbyś nie wiedział przez Strzegom przebiega DK nr 5 oraz DW nr 374 oraz 382, gdzie często dochodzi do wypadków. Nie zawsze będzie możliwości przyjazdu zespołu specjalistycznego do takiego wypadku, bo oba zespoły mogą być w terenie na innym wezwaniu i zanim dojadą minie trochę czasu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group