Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 989
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Powódź w Świebodzicach – 20. rocznica

Sobota, 8 lipca 2017, 13:52
Autor: red
Świebodzice: Powódź w Świebodzicach – 20. rocznica
Fot. UM Świebodzice
Dokładnie 7 lipca 2017 roku, minęło dwadzieścia lat od Powodzi Tysiąclecia, która dotknęła także Świebodzice. W nocy z 7 na 8 lipca wezbrana Pełcznica wystąpiła z brzegów, niszcząc drogi, zrywają mosty, a przede wszystkim zalewając dziesiątki domów w dzielnicy Pełcznica i Ciernie.

Powódź miała u nas dodatkowy, tragiczny wydźwięk – z kładki na Pełcznicy woda zmyła przechodzącego mężczyznę, który utonął.

Fale powodziowe w lipcu 1997 roku były aż dwie - kolejna nadeszła w nocy z 18 na 19 lipca, była równie silna, o ile nie silniejsza od pierwszej. To, co udało się posprzątać i zabezpieczyć, ponownie znalazło się pod wodą.

Straty wyrządzone przez żywioł w infrastrukturze miasta sięgnęły blisko 7 mln zł. Świebodzice podźwignęły się jednak ze zniszczeń, dzięki staraniom ówczesnych i kolejnych władz samorządowych pozyskano wsparcie z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi. Wciągu kolejnych lat odbudowano mosty, drogi, umocniono brzegi Pełcznicy.

Aby uczcić tę rocznicę w dzisiejszym wydaniu dwutygodnika samorządowo-społecznego „Gazeta Świebodzicka” znajdą Państwo specjalny dodatek, poświęcony tamtym wydarzeniom. Jest w nim dużo zdjęć archiwalnych, przedruków prasowych a także wspomnień osób, które doświadczyły żywiołu.

Zapraszamy także do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Świdnickiej 15. Biblioteka przygotowała okolicznościową wystawę zatytułowaną „Pełcznica – opowieść o rzece”. Można ją oglądać codziennie, w godzinach 9:00-17:00

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group