Niedziela, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 457
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawda zwycięży, prawda was wyzwoli

Wiadomości: Strzegom
Czwartek, 24 września 2015, 8:57
Autor: opr.red.
Fot. www.strzegom.pl
Msza św. polowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem więźniów politycznych, pracujących przymusowo w Rusku w latach 1948– 1958 oraz okolicznościowe przemówienia zapełniły program niedzielnej (20.09.) uroczystości XII Spotkania Religijno–Patriotycznego w Rusku".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele różnych szczebli władz samorządowych na czele z posłankami na Sejm RP, ale nie mogłaby się ta uroczystość odbyć bez udziału byłych więźniów obozu, kombatantów, żołnierzy, harcerzy, uczniów szkół oraz mieszkańców gminy Strzegom.

W homilii wygłoszonej podczas mszy św. polowej przez ks. Marka Krysiaka - proboszcza kościoła pw. św. App. Piotra i Pawła w Rusku, jak refren powracały słowa prawdy, pojednania i przebaczenia, a także pytania: "jak to możliwe, że jeden człowiek mógł to zrobić drugiemu człowiekowi? i "dlaczego Bóg na to pozwolił?"

Motywem przewodnim wypowiedzi było światło prawdy, które w ciemności świeci. - Tylko w ciemności widać gwiazdy, tylko w ciemnościach pozostaje światło. Takim światłem jest dla nas prawda, takim światłem są ostatni, żyjący świadkowie tamtych czasów. Takim światłem jest - pan Tadeusz Mróz - powiedział.

W toku rozważań ksiądz proboszcz stwierdził, że prawdy nikt i nigdy nie musi się wstydzić, bo prawda zwycięży. - Trzeba nam stanąć przy prawdzie, przy tym co dobre, piękne i święte, w ten sposób pozostawiamy światło w ciemności, a ono ma w sobie moc zwyciężania. Prawda zwycięży, prawda nas wyzwoli - zaznaczył. - Tak powiedział Jezus, a "Słowa Jezusa są ponadczasowe, ponadkulturowe i ponadwyznaniowe".

- W naszej gminie pamiętamy o tych wydarzeniach i upamiętniamy je współczesnymi znakami pamięci. We wszystkich działaniach towarzyszy nam hasło, które wybrzmiało w tym roku w Rogoźnicy - " Złem za zło nie oddawajcie". Współczesna rzeczywistość wymaga od nas nie tylko stawiania czytelnych znaków, ale także pojednania i zrozumienia. Na tej drodze potrzeba partnerstwa, dialogu, trzeba myślenia o wspólnych wartościach: o wolności, a przede wszystkim o dobru człowieka. Dziś z Ruska na cały świat płynie przesłanie: - Nigdy więcej zniewolenia, ani niszczenia ludzkich przekonań i poglądów. Choć słowo może być aresztowane, ciało pracą zniewolone, to myśli i poglądy są wolne, a prawda zwycięży - powiedział w przemówieniu Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia.

Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień obozu w Rusku - podkreślił wielką wagę, jaką przykłada do edukacji młodzieży w temacie funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich, do kultywowania pamięci o ludziach, którzy byli "wtedy Polską" i do uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów.

W ceremonii złożenia wieńców i wiązanek okolicznościowych uczestniczyli: byli więźniowie obozu, kombatanci, posłowie na Sejm RP, władze samorządowe gminy Strzegom, harcerze, żołnierze, przedstawiciele związków, organizacji, szkół i placówek oświatowych. Wszyscy ponieśli do domu wezwanie - Prawda was wyzwoli.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group