Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przeciw przemocy

Czwartek, 5 grudnia 2019, 7:23
Autor: red
Świdnica: Przeciw przemocy
Fot. organizatorzy
Świdnica włącza się w ogólnokrajową kampanię społeczną przeciwko przemocy. W czwartek, 5 grudnia na świdnickim Rynku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wydziału Polityki Społecznej UM Świdnica będą rozdawać mieszkańcom białe wstążeczki, które symbolizują zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Kampania „Biała Wstążka” odbywa się w ramach światowych „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć.” Początek 16 Dni przypada na 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany). Natomiast kończy się 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Przesłaniem tej Kampanii jest uznanie, że przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie to poważne naruszenie praw człowieka. Warto zaznaczyć, że jest to największa na świecie kampania poświęcona tematowi przemocy wobec kobiet. Poprzez hasło: „Orange the World – przeciwko przemocy wobec kobiet”, oddajemy kobietom wiarygodność i przypominamy, że wina za przemoc zawsze leży po stronie sprawcy, nigdy ofiary.

Mit, że przemoc w rodzinie dotyczy tylko sytuacji, w których dochodzi do użycia siły fizycznej jest bardzo powszechny. Tymczasem może ona przybierać różne formy. Przemocą jest dręczenie psychiczne współmałżonki, czy zmuszanie do niechcianych kontaktów seksualnych. Przemoc może się wiązać z wydzielaniem pieniędzy, utrudnianiem podjęcia pracy, szantażem, obniżaniem poczucia wartości partnerki, niepłaceniem alimentów, zaciąganiem zobowiązań finansowych bez zgody partnerki.

- Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę świdniczan na problem przemocy w rodzinie. Aby nie byli obojętni wobec osób, które z tego powodu cierpią nie tylko fizycznie. Aby reagowali na tego typu zachowania i pomagali ofiarom – mówi Szymon Chojnowski, z-ca prezydent miasta.

W świdnickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przez cały rok prowadzone jest poradnictwo rodzinne, przede wszystkim dla rodzin uwikłanych w problemy uzależnień i przemocy domowej. Ponadto mają one możliwość korzystania z nieodpłatnego wsparcia psychologa. Funkcjonuje również otwarta grupa dla osób, które doświadczyły lub doświadczają jakiegokolwiek rodzaju przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej). Spotkania prowadzi 2 terapeutów. Zorganizowano również różnego rodzaju warsztaty oraz kampanie społeczne skierowane do osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży, których celem było zwiększenie świadomości dotyczącej skutków stosowania przemocy, sposobów jej przeciwdziałania, a także rozwijanie wśród uczestników empatii i tolerancji wobec innych.

Mężczyźni, którzy noszą białą wstążkę deklarują, że sami nie będą sprawcami przemocy, nie będą akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Oznacza to, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group