Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 705
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Przed nami zbiórka krwi

Sobota, 8 czerwca 2024, 7:57
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Przed nami zbiórka krwi
Fot. organizatorzy
Nie ma cenniejszego daru, który możemy podarować drugiej osobie, niż dar życia. W środę, 12 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi. To doskonała okazja, by pomóc potrzebującym. Szczególnie, że 450 ml krwi – tyle, ile można jednorazowo oddać, wystarczy, by uratować trzy osoby. Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu dramatycznie brakuje grup 0 Rh+, 0 Rh–, A Rh+, A Rh–, B Rh–.

Krew jest lekiem, którego mimo nieustannego postępu medycyny, nie można wyprodukować. Jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, ofiar wypadków. 10 minut – tyle zazwyczaj trwa pobieranie krwi pełnej. Tak niewiele, a może na zawsze odmienić życie pacjentów przebywających w szpitalach. Zbiórka tego życiodajnego płynu odbędzie się w środę, 12 czerwca w sali konferencyjnej na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej w godzinach od 9:30 do 13:30.

Przypomnijmy, dawcą może zostać osoba w wieku od 18. do 65. roku życia, która:

• waży co najmniej 50 kilogramów,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 litrów płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Termin kolejnej zbiórki krwi w Jaworzynie Śląskiej: 25 września.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group