Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przyjazna gmina

Niedziela, 20 października 2019, 15:18
Autor: red
Świdnica: Przyjazna gmina
Fot. UM Świdnica
W pierwszym dniu konferencji Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2019” a także nagrodzono najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku.

Świdnica nagrodzona

Miasto Świdnica otrzymało nagrodę za produkt turystyczny – „Czerwony Baron”. To nagroda również za rozwijanie turystyki polskiej i transgranicznej polsko-czeskiej, a także konsekwentne wdrażanie kolejnych projektów, produktów i usług turystycznych, podnoszących atrakcyjność turystyczną miasta i regionu. W ten zakres wpisuje się m.in. wybudowanie przez miasto repliki samolotu "Czerwonego Barona", utworzenie trasy turystycznej w aplikacji mobilnej "Świdnica - szlakiem Czerwonego Barona", czy zorganizowanie dużego widowiska plenerowego I Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Pierścień Anny Świdnickiej.

Przyjazna Gmina

To ogólnopolski program, który redakcja Forum Biznesu po raz jedenasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, promocja i wspieranie sprawdzonych rozwiązań oraz nowych projektów w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym.

Poprzez ten program prezentowane są sukcesy polskich miast i gmin, wiele uwagi poświęcone jest roli samorządów w kontekście euroregionalnego funkcjonowania, nowoczesnych rozwiązań, jakie gminy wprowadziły, by podnieść poziom życia mieszkańców i atrakcyjność inwestycyjną, gwarantującą wzrost gospodarczy. Promowanie polskich miast i gmin jest elementem niezbędnym w tworzeniu ich silnej pozycji konkurencyjnej, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Program „Przyjazna Gmina” nakreśla pełniejszy obraz przemian, jakie zachodzą w gminach oraz pozwala na pozyskanie nowych obszarów współpracy.

Statuetki Przyjazna Gmina 2019 z rąk redaktor naczelnej Forum Biznesu Anny Biszkowieckiej oraz redaktor Marii Leżuchy odebrali:

Gmina Jaworzyna Śląska, woj. dolnośląskie

Korzystna lokalizacja geograficzna gminy Jaworzyna Śląska ma znaczący wpływ nie tylko na aktywność społeczno-gospodarczą omawianego obszaru, ale również na jego atrakcyjność turystyczną. Mimo widocznego braku lasów i wzniesień teren gminy jest malowniczy. Jego walory klimatyczno-topograficzne oraz dobre skomunikowanie przemawia za rozbudową obsługi ruchu turystycznego w postaci hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych. Obiecujące pod tym względem są wsie posiadające zabytkowe kompleksy pałacowo-parkowe, a zwłaszcza zamek w Bagieńcu i w Piotrowicach Świdnickich.

Miasto Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckie

Nagroda za systematyczne wzbogacanie oferty miasta dla jego mieszkańców i turystów, dzięki imponującym inwestycjom ostatnich kilku lat. W tym m.in. rewitalizacja dwóch obiektów poprzemysłowych i oddanie ich na potrzeby społeczno-kulturalne – Galeria Jatki i Stara Elektrownia, ponowne oddanie do użytku kina Ostrovia. Niebawem otwarta zostanie ekspozycja stała jedynego w Polsce muzeum poświęconemu rotmistrzowi Pileckiemu – Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To także liczne inwestycje w zakresie sportu i rekreacji: kryta pływalnia, sauny, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe, skatepark, kompleks boisko-lodowisko, siłownie zewnętrzne i wiele innych działań.

Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2019

Idea nagrodzenia najlepszych produktów i usług dedykowanych uczestnikom
i organizatorom turystyki w Polsce powstała pięć lat temu w Świdnicy podczas Kongresu Turystyki Polskiej, kiedy redakcja Forum Biznesu dołączyła do grona partnerów wydarzenia.

Celem programu jest promocja usług i produktów z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy oraz gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

Laureatami nagród za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2019 roku, zostali:

- w kategorii Turystyczny Produkt:

Centrum Nauki, Edukacji i Kultury Hevelianum w Gdańsku

To nowoczesne centrum nauki mieszczące się w samym centrum Gdańska. Łączy w sobie ideę interdyscyplinarnego miejsca edukacji oraz historii, kultury i rekreacji. Można zwiedzać stałe wystawy interaktywne: fizyczną, historyczne, matematyczną oraz geograficzną. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy. Teren Hevelianum – obejmujący obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu – to doskonałe miejsce na spacer, rekreację oraz podziwianie panoramy Głównego Miasta z dwóch punktów widokowych.

Kompania Piwowarskiej S.A. za Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach

Muzeum funkcjonuje na rynku turystycznym od 15 lat. To perła architektury Śląska, a zarazem nowoczesny zakład. Jego walory turystyczne doceniono wielokrotnie. Obiekt ma status Gwiazdy na Szlaku Zabytków Techniki Śląska, jako najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Jest on również punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest cennym zabytkiem epoki industrializacji, a zarazem jednym z najnowocześniejszych browarów w kraju i Europie. Podczas wycieczki goście zabierani są w podróż przez cztery wieki piwnych historii opowiadanych w czterech językach, w tym w śląskim. Browar w Tychach oferuje unikatową trasę turystyki industrialnej, muzeum z ekspozycją interaktywną, cykliczne wydarzenia specjalne, a także piwne warsztaty.

Gminy Jedlina Zdrój za produkt turystyczny - wieża widokowa na Borowej

Poprzez budowę zachwycającej architektonicznie wieży widokowej na szczycie Borowej przywrócono ruch turystycznny w Górach Wałbrzyskich. Wybudowana w 2017 roku, oficjalnie otwarta w grudniu tego samego roku. 16,5-metrowa wieża położona jest na szczycie Borowej (Góra Czarna) o wysokości 853 m n.p.m., najwyższym szczycie Gór Czarnych wchodzących w skład Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych. Znajduje się ona na granicy Wałbrzycha i Jedliny Zdroju.

Grupa Żywiec S.A. za produkt turystyczny - Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku podczas uroczystości obchodów 150-lecia Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. W 2016 roku znaczna cześć jego ekspozycji została zmodernizowana. Jest to muzeum multimedialne, przedstawiające bogatą historię Browaru w Żywcu oraz żywieckiego piwa. Muzeum jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, zostało wyróżnione tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za produkty turystyczne: Kompleks Kopalnia Guido oraz Kompleks Sztolnia Królowa Luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu po raz kolejny sięga po tytuł Turystyczny Produkt Roku. To wyjątkowa instytucja, realizująca niezwykle atrakcyjną ofertę w zakresie obsługi sektora turystyki edukacyjnej, wypoczynkowej, sportowej i kulturowej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne jak i atrakcje plenerowe. Muzeum prowadzi także Hostel. W postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne wydarzenia – koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Stale rośnie liczba odwiedzających Muzeum, w 2018 roku było to ponad 202 tys. osób.

Park Wielokulturowego Stara Kopalnia za produkty turystyczne: Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka oraz Usługi Muzeum Przemysłu i Techniki

Stara Kopalnia to jedna z ważniejszych atrakcji turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia“ w Wałbrzychu. Zakończona w 2014 roku rewitalizacja kopalni umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące kopalniany park maszynowy.

Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz, gmina Starogard Gdański za produkt turystyczny: Festiwal Mitologii Słowiańskiej

Muzeum Mitologii Słowiańskiej i Grodzisko Owidz prawdziwym przebojem zdobyły w ubiegłym roku i dwa lata temu serca Kapituły Programu Turystyczny Produkt.

Trzy dni inscenizacji obrzędów, wykładów, koncertów i warsztatów artystycznych – kilkadziesiąt wydarzeń, w których aktywny udział wzięło ok. 2 tys. osób z całej Polski i zza granicy. Do tego wystawy grafik inspirowanych Słowiańszczyzną, Jarmark Rękodzieła, a także debata poświęcona synergii biznesu i kultury. W gminie Starogard Gdański, w Grodzisku Owidz, wielkim sukcesem okazał się tegoroczny II Festiwal Mitologii Słowiańskiej.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za produkt roku za ekspozycję muzeum

Gniezno, miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie, centrum Szlaku Piastowskiego, jednego z największych szlaków turystycznych w Polsce. Muzeum odwiedza prawie 70 tys. gości rocznie, co czyni je jednym z najchętniej odwiedzanych w Wielkopolsce. Muzeum prowadzi również aktywną działalność poza Gnieznem (także za granicą) oraz w Internecie. Nagrodzona oferta to wystawy stałe i czasowe, zajęcia popularyzatorskie i edukacyjne oraz różnorodne wydarzenia Obecnym hitem tego sezonu jest wystawa czasowa „Słowianie Połabscy” zrealizowana wspólnie z partnerami z Niemiec.

Muzeum Regionalne w Głogówku Śląskim za Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena stanowi jeden z najbardziej wartościowych projektów muzycznych na Górnym Śląsku i upamiętnia jedyne miejsce na mapie Polski, w którym Ludwig van Beethoven mieszkał przez kilka miesięcy i komponował. W tym roku, już po raz 27. świętowano fakt, że na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię. Muzeum Regionalne w Głogówku bez wątpienia jest instytucją, która działa z miłości do historii i sztuki. Festiwal odbywa się co roku na przełomie września i października.

- w kategorii Turystyczna Usługa Roku:

Hotel Sasanka ze Szklarskiej Poręby - za ekologiczne pakiety SPA

Nagroda za doskonałą ofertę skutecznych zabiegów SPA opartych o naturalne, ekologiczne środki, oferowanych w ramach usług indywidualnie dopasowanych do każdego Klienta. 62 komfortowe pokoje z łazienkami oraz strefę rekreacyjną. Sasanka ma profil eco-Hotelu. Tytuł Turystyczna Usługa Roku trafiła do hotelu po raz kolejny

Krasicki Hotel Resort & Spa ze Świeradowa Zdroju – za stworzenie nowego, wyjątkowego miejsce na mapie Świeradowa Zdroju wśród ofert SPA

To wyjątkowy obiekt w Świeradowie Zdroju, oferujący pakiety pobytowe dla gości indywidualnych oraz szeroką ofertę dla grup zorganizowanych. Hotel to 77 komfortowych pokoi, restauracja kręgielnia i zaplecze konferencyjno-bankietowe. To idealny wybór dla osób poszukujących relaksującego pobytu, jak i aktywnego wypoczynku. Jest on idealną bazą wypadową na piesze wędrówki po górskich szlakach, jak i rowerowe wycieczki. Ponadto liczne stoki narciarskie i trasy biegowe zadowolą najbardziej wymagających pasjonatów sportów zimowych.

Uroczysko Siedmiu Stawów Hotel & SPA, Gola Dzierżoniowska – za świadczone przez hotel usługi

Ekskluzywny hotel dla wyjątkowych gości stworzony w zabytkowym XVI-wiecznym renesansowym zamku, zachwycający niepowtarzalną atmosferą, wykwitną zdrową kuchnią, która trafia w gust wyrafinowanych smakoszy. Ekipa hotelu dba o to, by wypoczynek w Uroczysku dla każdego był niezapomniany. Tutaj w atmosferze całkowitego relaksu Goście mogą poddać się całej gamie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i wellness, korzystając z wyjątkowych pakietów, ofert specjalnych. Hotel nagrodzony został po raz kolejny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group