Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1133
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przyjęli program

Niedziela, 27 września 2020, 15:25
Autor: red
Świdnica: Przyjęli program
Fot. UM Świdnica
Świdniccy radni przyjęli program leczenia niepłodności metodą in vitro.

Radni miejscy przyjęli program polityki zdrowotnej pod nazwą „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”. Za jego przyjęciem głosowało 13 radnych, 7 było przeciw. Miasto przeprowadzi teraz otwarty konkurs, w ramach którego wyłoni jego realizatora.

Przypomnijmy, że petycję w sprawie przyjęcia programu dofinansowania in vitro, którą podpisało ponad 800 mieszkańców, wniosła świdniczanka Anna Gromek. Program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, był także konsultowany medycznie z doktorem nauk medycznych, specjalistą położnictwa i ginekologii, ordynatorem Oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem patologii ciąży Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy – Filipem Kubiaczykiem.

Głównym jego celem będzie zapewnienie dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mieszkańcom Świdnicy, u których zdiagnozowana została niepłodność, poprzez wsparcie finansowe procesu leczenia. Program ten zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej w wysokości do 100%, ale w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie. Koszt całkowity realizacji tego zadania w latach 2020 - 2023 szacowany jest na ok. 190 tys. zł.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary spełniające kilka kryteriów. Muszą mieszkać w Świdnicy, czyli być zameldowani od minimum 12 miesięcy. Przyczyna niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności musi być stwierdzona również w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu. Wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 25-40 lat, a mężczyzny 25-50 lat. Decyzję o kwalifikacji pary do leczenia podejmie realizator programu, mając na uwadze ustawowe warunki rozpoczęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz pozostałe kryteria zawarte w programie.

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Według szacunkowych danych WHO w Polsce niepłodnych jest około 10-15% par. Ocenia się, że w naszym kraju problem ten dotyczy 1,2 – 1,5 miliona par, a bezdzietnych jest około 600 tysięcy par. Dla nich in vitro to jedyna metoda na doczekanie się własnego potomstwa. Niestety dla wielu osób barierą są względy finansowe. Wychodząc temu naprzeciw wiele samorządów zdecydowało się na dofinansowanie tej metody leczenia bezpłodności. Pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro była Częstochowa. Miało to miejsce 2012 roku, od tego czasu urodziło się tam już ponad 50 dzieci. Pozostałe miasta, które realizują taki program to m.in.: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Tarnowo Podgórne, Kołobrzeg, Łódź. Kwota dofinansowania w tych miastach wynosi około 5 tys. zł.

Pierwszy krajowy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego wygasł w lipcu 2016 roku. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia, średnia skuteczność metody in vitro w latach 2013 – 2016 wyniosła 31% .

Jak podał Międzynarodowy Komitet Monitorujący Technologie Reprodukcyjne, od momentu wynalezienia tej metody oraz innych zaawansowanych terapii urodziło się na świecie już 8 milionów dzieci. MKMTR przedstawił dane dotyczące in vitro podczas 34. dorocznego Spotkania Towarzystwa Rozrodu i Embriologii Człowieka w Barcelonie w 2018 roku. Badacze podali, że podczas gdy liczba urodzeń dzieci w wyniku zapłodnienia in vitro wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad, spadły wskaźniki porodów mnogich. Z przedstawionej prezentacji wynika, że każdego roku w wyniku m.in. zapłodnienia in vitro rodzi się ponad pół miliona niemowląt. Dzięki działającemu w Polsce przez cztery lata (2013 -2016) rządowemu programowi dofinansowania in vitro przyszło na świat ponad 21 tysięcy dzieci.

Przypomnijmy, że w 2010 roku Uniwersytet Medyczny Instytut Karolinska przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego. Nagrodę otrzymał brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards, który przy opracowaniu jej współpracował z ginekologiem Patrickiem Steptoe. Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania tego zabiegu była Louise Brown, urodzona 25 lipca 1978 roku. W Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonał Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w 1987 roku.

Pierwszą Polką urodzoną dzięki metodzie in vitro jest, mająca 33 lata, Agnieszka Ziółkowska. Przyszła na świat we Włoszech. Obecnie walczy o refundację zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group