Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 853
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Przyłączają się do kanalizacji

Środa, 6 lutego 2013, 13:35
Aktualizacja: 13:36
Autor: red.
Gmina Strzegom: Przyłączają się do kanalizacji
Fot. użyczone
Budowa kanalizacji w gminie Strzegom to jedno z zadań priorytetowych. Dlatego cieszy fakt, że jej realizacja dobiega końca, a mieszkańcy zaczynają przyłączać się do sieci.

- Projekt realizowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja oraz Jednostkę Realizującą Projekt pod nazwą „Zapewnienie Prawidłowej Gospodarki Ściekowej w gminie Strzegom” obejmuje swym zasięgiem siedem wsi - Goczałków, Jaroszów, Kostrzę, Rogoźnicę, Wieśnicę, Żelazów i Żółkiewkę. We wszystkich tych miejscowościach, za wyjątkiem Rogoźnicy, prace związane z wykonaniem kanalizacji zostały zakończone i odebrane. Tak więc podłączanie budynków do ogólnej sieci kanalizacyjnej jest możliwe – mówi Dorota Borkowska, prezes spółki WiK.

Obecnie podłączanie się poszczególnych budynków do ogólnej sieci kanalizacyjnej ma miejsce jedynie w Jaroszowie. W dokumentacji technicznej przewidziano wykonanie w Jaroszowie 168 szt. przyłączy. Do dnia dzisiejszego wykonano 54 podłączenia. Właściciele kolejnych 73 budynków wyrazili na piśmie wolę podłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jak wygląda samo podłączanie do kanalizacji?

- Proces podłączania poszczególnych budynków do ogólnej sieci kanalizacyjnej jest całkowicie dobrowolny. Wszędzie tam, gdzie sieć kanalizacyjna została wykonana i odebrana (od red. do połowy grudnia ubiegłego roku tylko w Jaroszowie) chętni właściciele poszczególnych budynków mogli dokonywać podłączania we własnym zakresie i na własny koszt. Celem zachęcenia mieszkańców do tego procesu gmina Strzegom stworzyła nowe bardzo korzystne warunki podłączania – wyjaśnia Dorota Borkowska. Jak podkreśla Zbigniew Kołodziej, sołtys Jaroszowa, mieszkańcy są zadowoleni z budowy kanalizacji i chętnie się do niej przyłączają. – Część mieszkańców podłączyła się na własny koszt, natomiast obecnie oczekujemy na dotację, która umożliwi dalsze podłączanie kolejnych gospodarstw – mówi sołtys.

Oznacza to tyle, że WiK Strzegom w najbliższym czasie złoży wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego" Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorowego systemu kanalizacyjnego”. Wniosek dotyczy wykonania 381 przyłączy do tych wszystkich budynków, których właściciele złożyli pisemne deklaracje chęci podłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. To oni będą prawdziwymi beneficjentami wniosku, ponieważ dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i gminy wyniesie aż 90 proc., a użytkownicy zapłacą jedynie 10 proc. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, WiK przeprowadzi przetarg i będzie nadzorował wykonywanie podłączeń. Rozpoczęcie prac planowane jest na okres lato-jesień. Natomiast ich zakończenie przewidziane jest na koniec października 2013 roku. Długo oczekiwana kanalizacja już cieszy mieszkańców, ale przy jej budowie nie obyło się bez problemów.

- Problemy występujące w trakcie realizacji poszczególnych kontraktów to zmiany, jakie zaszły w okresie pomiędzy opracowywaniem dokumentacji a realizacją robót (np. zmiany własnościowe: śmierć, sprzedaż, fizyczne - powstanie nowych obiektów), liczne zmiany projektowe (na skutek odmów właścicieli na wejście na ich posesję), kolizje przebiegu projektowanej trasy z nieujawnioną infrastrukturą podziemną i nadziemną), bardzo trudne warunki geologiczne (napotkanie litej skały na trasie wykopów), czy upadłość jednego z wykonawców – wylicza prezes.

- Firma "Sobet" s. a. będąca wykonawcą robót we wsiach Wieśnica, Żółkiewka i Rogoźnica - ogłosiła w grudniu 2012 r. upadłość. We wsiach Wieśnica i Żółkiewka, „Sobet” wykonał wszystkie prace związane wprost z funkcjonowaniem w tych wsiach ogólnej sieci kanalizacyjnej. Pozostały do wykonania stosunkowo drobne prace innego charakteru, nie mające wprost wpływu na funkcjonowanie kanalizacji. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Rogoźnicy, pomimo, iż prace dotyczące sieci kanalizacyjnej zaawansowane są aż 99 proc. ( brak kilku krótkich odcinków o łącznej długości ok. 350mb ) to z powodu niezamontowania 2 tłoczni i 2 przepompowni ścieków, sieć nie może być uruchomiona. W Rogoźnicy oprócz powyższych prac pozostały jeszcze do wykonania odtworzenia nawierzchni drogi wojewódzkiej i dróg powiatowych – mówi Dorota Borkowska.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group