Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 569
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rajd Arado 2016 – Jelenia Góra

Środa, 4 maja 2016, 13:07
Aktualizacja: Czwartek, 5 maja 2016, 10:44
Autor: Jelonka.com/www.Czadrow.pl
Jelenia Góra: Rajd Arado 2016 – Jelenia Góra
Fot. Przemek Kaczałko/ Jelonka.com
Rajd Arado 2016 dojechał do końca. Zakończyło się majówkowe widowisko na Dolnym Śląsku i największa w Polsce mobilna impreza historyczno–edukacyjna.

Rajd Arado, po m.in. Kowarach, Karpaczu i Kamiennej Górze, dotarł do Jeleniej Góry. W poniedziałek, 2 maja grupa rekonstruktorów przeszła ulicami miasta, eliminując po drodze wrogie oddziały. Wczoraj (3.05) odbył się wielki finał pogoni za złotem na jeleniogórskim lotnisku!

Aleja snajperów to klasyczny motyw wojenny osadzony w realiach pogoni za złotem Wrocławia w ramach Rajdu Arado. Niemcy – ostatnie wysiłki obrony i patrol amerykański, który w poszukiwaniu tego złota przedziera się tutaj, aż do Jeleniej Góry i wpada w zasadzkę ogniową, ale dzięki wsparciu czołgów i transporterów opancerzonych udaje się Niemców zepchnąć do defensywy i w rezultacie pokonać – opisał wydarzenia, których świadkami byli jeleniogórzanie Mikołaj Klorek ze Studia Historycznego Huzar.

Inscenizacja z udziałem ok. 80 rekonstruktorów rozpoczęła się w okolicy kościoła „garnizonowego”, pierwszych snajperów Amerykanie napotkali w oknach „Handlówki”, następnie zaciekła wymiana ognia miała miejsce przy hotelu Jelonek i dawnym Orbisie (obecnie Urząd Statystyczny), gdzie również snajperzy starali się zaskoczyć nadchodzące wojska. Po drodze Niemcy spychani byli do głębokiej defensywy i ostatecznie polegli na Placu Ratuszowym. (FOTO NR 1-25)

Wczoraj od godz. 10:00 do 17:00 na jeleniogórskim lotnisku odbył się piknik połączony z obchodami 70-lecia Aeroklubu. Więcej zdjęć na: Jelonka.com

AUTOR: Przemek Kaczałko/ Jelonka.com

***
Dnia 3 maja 2016 roku na lotnisku w Jeleniej Górze odbyła się ostatnia inscenizacja tegorocznego Rajdu Arado.

Atak polsko-radziecki, zwiad z powietrza, atak Amerykanów i Brytyjczyków przy zastosowanych efektach pirotechnicznych i nalotach samolotów to część wydarzenia pod kryptonimem „Atak na Złoty Konwój”.

Samolot Taylorcraft Auster Mk. IV, replika myśliwca FW-190, niszczyciel czołgów Jagdpanzer czy czołg lekki M5 Stuart to część pojazdów uczestniczących w tym wielkim wydarzeniu historycznym, jakie mogli obejrzeć mieszkańcy naszego regionu. (FOTO NR 26-90)

TEKST I FOTO: czadrow.wordpress.com
WIĘCEJ FOTO: „Atak na Złoty Konwój”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group