Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1070
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Ratujemy serduszko Agatki

Niedziela, 16 kwietnia 2023, 9:46
Aktualizacja: 10:47
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Ratujemy serduszko Agatki
Fot. organizatorzy
Mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej po raz kolejny udowadniają, że mają wielkie serca i potrafią się zmobilizować, kiedy trzeba komuś pomóc. Trzyletnia Agatka Salamon z Jaworzyny Śląskiej urodziła się z wrodzoną wadą serca. Ma szansę na operację i powrót do zdrowia. Koszt leczenia wyceniono jednak na 1 700 tys. złotych. Trwa zbiórka środków. W poniedziałek, 17 kwietnia odbędzie się „Zumbowa akcja dla Agatki”, 29 kwietnia – zabawa taneczna. Dochód z obu imprez zasili konto dziewczynki.

Dziewczynka urodziła się 6 września 2019 roku z wrodzoną wadą serca, występującą pod nazwą skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych. To bardzo rzadka wada, która prowadzi do niewydolności serduszka. Ze względu na specyfikę wady bardzo często towarzyszy jej blok przedsionkowo-komorowy. – Agatka w dniu narodzin otrzymała 10 pkt w skali Apgar. W dniu wypisu wykonano jej profilaktyczne USG serduszka, które wykazało nieprawidłowe połączenia przedsionkowo- komorowe. Agatkę przetransportowano do specjalistycznego szpitala. Wówczas po dokładnych badaniach postawiono diagnozę: skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych – wada serca, której towarzyszy blok przedsionkowo-komorowy, wada, która prowadzi do niewydolności serduszka. Był to dla nas szok… Zamiast radości z narodzin ogarnęła nas bezsilność oraz strach o przyszłość. Od początku aż do dziś pozostajemy pod opieką poradni kardiologicznej, odbyliśmy długie miesiące rehabilitacji, która przyzwyczajała serduszko do wysiłku. Co trzy miesiące wykonujemy kontrolne badania holterem oraz badania echa serca, EKG. Niestety, strach nie minął. Zastanawiamy się, czy nie śpi za długo? Czy przerwała zabawę przez zmęczenie, czy może zwolnienie akcji serca? – opowiadają rodzice dziewczynki, Ola i Patryk.

Na początku 2023 r. Agatka musiała być hospitalizowana, ponieważ badanie kontrolne wykazało zwolnienie pracy serca. Dzięki lekom udało się uzyskać przyspieszenie jego rytmu. Okazało się jednak, że dziewczynka ma szansę na wyleczenie. Klinika w Bostonie podejmie się dwuetapowej operacji, dzięki której przywrócone zostaną prawidłowe połączenia komorowo–przedsionkowe. Pierwszy etap przygotuje lewą komorę serduszka do wyższej pracy i pobudzi ją do uzyskania odpowiedniej masy mięśniowej. Natomiast drugi będzie polegał na całkowitej korekcji wady. - Nie mamy dużo czasu. Agatka skończyła 3 latka i ze względu na specyfikę wady jest to ostateczny moment na poddanie się operacji, która została wyceniona na ponad 1 700 tys. złotych, co przekracza nasze możliwości finansowe. Tylko dzięki Waszej pomocy, Agatka ma szansę, by cieszyć się długim życiem w zdrowiu.

Dla rodziców nie ma nic gorszego niż bezsilność i patrzenie jak choroba dziecka odbiera radość życia, a życie z taką wadą serca to tykająca bomba. Z każdym dniem serduszko Agatki słabnie. Zdajemy sobie sprawę, że prosimy o wiele, jednak każda wpłata przybliża nas do celu i spokojnego bezpiecznego życia dla Agatki. Za okazaną pomoc z całego serca serdecznie dziękujemy – apelują rodzice.

Mieszkańcy gminy starają się wesprzeć dziewczynkę, organizując akcje charytatywne na jej rzecz. W najbliższy poniedziałek, 17 kwietnia w sali konferencyjnej na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się „Zumbowa akcja dla Agatki”. - Bądź w tym dniu z nami, dołóż swoją cegiełkę. Przyjdź, zabierz rodzinę znajomych, zobacz, jak wyglądają nasze zajęcia, dołącz do nas, wesprzyj Agatkę i jej rodzinę w walce o zdrowe serduszko – zachęcają organizatorzy. Początek o godz. 18.30, w trakcie zajęć odbędzie się kiermasz ciast.

W sobotę, 29 kwietnia, również w sali na stadionie miejskim, odbędzie się zabawa taneczna połączona z licytacjami atrakcyjnych fantów. Koszt uczestnictwa w zabawie wynosi 50 złotych za osobę. W programie przewidziano konkursy, wybór króla i królowej bal, licytacje atrakcyjnych gadżetów, m.in. piłki adidas, kosza prezentowego, kolacji w Magnolii Rast. Całkowity dochód z imprezy zasili konto dziewczynki. Zapisy i informacje pod nr. tel. 534580152. Liczba miejsc ograniczona.

Agatkę można także wesprzeć poprzez zbiórkę: https://www.siepomaga.pl/agata-salamon oraz przekazując jej 1,5% swojego podatku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group