Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Regionalny plan dla Dolnoślązaków

Wtorek, 19 stycznia 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Region: Regionalny plan dla Dolnoślązaków
Fot. użyczone
Ponad 400 mln zł tylko w 2016 r. trafi na dolnośląski rynek pracy. Tak wynika z Regionalnego planu działania na rzecz zatrudnienia na 2016 r. Właśnie kończą się konsultacje projektu dokumentu, który według planu jeszcze w styczniu może przyjąć zarząd województwa dolnośląskiego. Mimo, że stopa bezrobocia w województwie jest rekordowo niska, to do zrobienia jest jeszcze sporo.

Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku – według ostatnich danych – spadła do 8,5%, a w skali kraju jest to 9,6%.
– W ostatnich latach podjęliśmy wiele działań na rzecz zwalczania bezrobocia, które jeszcze przeszło 2 lata temu wynosiło 15%. Obecnie na Dolnym Śląsku jest ono rekordowo niskie i sięga 8,5%. To bardzo dobry wynik w skali kraju i plasuje nas blisko woj. mazowieckiego. Będziemy kontynuować te działania poprawiając sytuację na rynku pracy. Tylko w tym roku zainwestujemy w różnego rodzaju programy wsparcia osób poszukujących pracy kwotę ponad 400 mln zł – zapowiada Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Te fundusze mają pomóc bezrobotnym, bo jeszcze jest wiele do zrobienia.
– Są powiaty i konkretne grupy, którym nie wiedzie się dobrze i konieczna jest pomoc. Priorytety zostały określone w Regionalnym planie działania na rzecz zatrudnienia na 2016 r. To jeden z podstawowych dokumentów, który koordynuje pracę wszystkich służb zajmujących się rynkiem pracy w województwie. Jego uchwalenie przez zarząd województwa poprzedzają liczne konsultacje, które obecnie są prowadzone – mówi Ewa Grzebieniak, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Na szczególną pomoc w 2016 r. będą mogli liczyć długotrwale bezrobotni – najliczniejsza grupa wśród Dolnoślązaków bez pracy (ponad 54 proc.), a także bezrobotne osoby w starszych grupach wiekowych – powyżej 50 lat (33 proc.), bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych (31,5 proc), bezrobotni do 30. roku życia w tym z tzw. grupy NEET (23,7 proc). Co więcej szczególnym wsparciem zostaną objęci bezrobotni bez żadnego doświadczenia zawodowego, osoby niepełnosprawne, a także rodzice najmłodszych. Plan zakłada konkretne efekty – w 2017 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata ma wzrosnąć do 68,1 proc. (z 65,5 proc).

Ma w tym pomóc kompleksowe działanie począwszy od rozpoznania potencjału osób bezrobotnych poprzez konkretne wsparcie uwzględniające potrzeby rynku pracy. Do dyspozycji będą bony stażowe i szkoleniowe, kursy, a także dofinansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej. W 2016 r. przedsiębiorcy mogą liczyć na jeszcze większe wsparcie w przypadku zatrudniania bezrobotnych, planowane jest również szersze wykorzystanie narzędzi z zakresu ekonomii społecznej – zatrudnienie socjalne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, czy też prace w ramach spółdzielni socjalnych. Na te działania przeznaczonych zostanie 403,9 mln zł.

– Realizacja dolnośląskiej polityki rynku pracy w 2016 roku możliwa jest dzięki wielu źródłom finansowania. Tak duże pieniądze pochodzić będą z Funduszu Pracy, budżetów samorządów, a także Europejskiego Funduszu Społecznego (dystrybucja w ramach m. in. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój), a także Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych YEI – wyjaśnia Andrzej Kosiór, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Według wstępnych decyzji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w 2016 roku Dolny Śląsk otrzyma:
- 231,5 mln zł na realizację przez samorządy powiatowe programów na rzecz aktywizacji bezrobotnych, w tym 119,3 mln zł poza konkursami na projekty realizowane przez powiatowe urzędy pracy, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
- 46,4 mln zł na refundację pracodawcom części wynagrodzenia bezrobotnych do 30. roku życia.

Dodatkowo 126 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego DWUP przeznaczy w ramach konkursów na realizację projektów z obszaru rynku pracy – w tym:
- 36,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój,
- 89,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group