Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Renowacja cmentarza żydowskiego w Strzegomiu

Piątek, 20 września 2013, 7:35
Autor: red.
Strzegom: Renowacja cmentarza żydowskiego w Strzegomiu
Fot. UM Strzegom
Rozpoczyna się końcowy etap renowacji cmentarza żydowskiego w Strzegomiu. 15 września przyjechała do Morawy trzecia już grupa młodych bezrobotnych z powiatu Barnim pod opieką Mario Hellmich, kierownika robót w Strzegomiu. Młodzi ludzie z Niemiec wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Strzegomiu pod opieką Doroty Sozańskiej, zastępcy dyrektora zakończą prace renowacyjne na cmentarzu żydowskim.

W zakresie wykonywanych prac przewidziano sprzątanie cmentarza i wykonanie nakrywy granitowej na murze wokół cmentarza. Wsparcie materiałowe z ramienia Urzędu Miejskiego w Strzegomiu udziela uczestnikom projektu ZUK Sp. z o. o..

Na terenie cmentarza pracowały trzy grupy młodych bezrobotnych z Niemiec w ramach dwóch projektów z budżetu regionalnego V – pod nazwą „W dobrej formie dla MOL” z powiatu Märkisch - Oderland i „Droga do przyszłości" z powiatu Barnim. Partnerem projektu ze strony polskiej jest Zespół Szkół w Strzegomiu. Projekty wspiera Urząd Miejski w Strzegomiu, Gmina Wyznaniowa Żydowska i Fundacja Ochrony Dziedzictwa
Żydowskiego. Celem projektu jest rozszerzenie kompetencji międzykulturowych, poprawa umiejętności zawodowych i relacji interpersonalnych, doskonalenie umiejętności językowych i praca w zespole.

Efekty dotychczasowych prac są widoczne. Grupa I z MOL pracowała na cmentarzu w terminie 15.9. - 13.10.2012. W ramach wykonywanych prac skutecznie oczyściła cmentarz z zieleni, krzaków, rozpoczęła budowę muru otaczającego cmentarz i nawiązała kontakty z młodzieżą z Zespołu Szkół. Grupa II z Barnim w marcu 2013 r. przy dość dużym mrozie zakończyła prace budowlane muru, rozszerzyła kompetencje językowe i zacieśniła kontakty z Zespołem Szkół. W terminie 15 -27 wrzesień 2013 r. pracuje grupa III z Barnim. Czworo młodych ludzi pod fachową opieką Mario Hellmich wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół wykona nakrywę granitową na murze (tzw. „czapkę”) i zakończy prace porządkowe na cmentarzu.

Warto zaznaczyć, że projekt renowacji cmentarza żydowskiego w Strzegomiu opracował Günter Grützner, kierownik projektów Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych w Bad Freienwalde. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego.

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych (Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung) istnieje od 10 stycznia 1992 r. i działa w regionie Eberswalde i Bad Freienwalde. Stowarzyszenie prowadzi dużą ilość projektów wspierania pracy i edukacji młodych bezrobotnych, korzystając z szerokiej sieci partnerów gospodarczych. Celem stowarzyszenia jest społeczne i bezinteresownie wspieranie kształcenia zawodowego i ogólnego dla bezrobotnych oraz bezinteresowna i dobroczynna pomoc dla bezrobotnych w znalezieniu pracy. Istotą jest popieranie pracy w kooperacji z niemieckimi i polskimi partnerami.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group