Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rewolucja śmieciowa wkracza do Świdnicy

Niedziela, 23 grudnia 2012, 0:47
Aktualizacja: Czwartek, 27 grudnia 2012, 0:02
Autor: red.
Świdnica: Rewolucja śmieciowa wkracza do Świdnicy
Fot. archiwum
Kolejnym pakietem uchwał w sprawie gospodarowania odpadami komunalnymi w Świdnicy zajęli się radni podczas piątkowej sesji, 21 grudnia. Podjęte zostały cztery uchwały, które zgodnie z wymogami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powinny być przyjęte przez Radę Miejską przed końcem roku.

Ustalono, jak będą wyglądały deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami i w jakim terminie właściciele nieruchomości mają obowiązek je złożyć. Zdecydowano o terminie, częstotliwości i trybie wnoszenia przez mieszkańców „opłaty śmieciowej”. Ustalono także jej wysokość.

Ze względu na wagę sprawy, debata dotycząca uchwał zajęła radnym kilka godzin. Jej rezultatem było wprowadzenie dwóch modyfikacji do pierwotnych wersji projektów. Jednak poprawki te nie zmieniły ich zasadniczej treści.

Dobrze, że Rada Miejska ma już za sobą przyjęcie wymaganych prawem uchwał. Rozumiem, w jak bardzo niezręcznej roli postawieni zostali radni, podobnie jak prezydent i jego urzędnicy. Prawo nakazuje nam w ekspresowym tempie przeprowadzić „rewolucję śmieciową”, którą rząd i parlament nienależycie przygotowali. Poza tym, wymogi dotyczące postępowania z odpadami powodują nieuchronne zwiększenie obciążeń mieszkańców, za co władza centralna absolutnie nie chce wziąć odpowiedzialności. Samorządowcy w całej Polsce, i my w Świdnicy próbujemy w tych warunkach zrobić, co tylko można, żeby nowy system był najbardziej racjonalny, tani i sprawiedliwy. Chyba w miarę nam się to udaje, bo chociaż radni mieli wiele pytań i bardzo krytykowali zapisy obowiązującej ustawy, nie zgłosili żadnych alternatywnych rozwiązań dotyczących całości reformy śmieciowej w naszym mieście. Wyjątkiem od reguły był pomysł SLD ustalenia zdecydowanie zaniżonych stawek opłat. Jednak większość radnych słusznie oceniła, że niewiele ma on wspólnego z rzetelnym liczeniem kosztów, a wynika z motywacji politycznych. Odrzucenie tego wniosku i przyjęcie wszystkich czterech uchwał zdecydowaną większością głosów świadczy o ogromnym poczuciu odpowiedzialności Rady Miejskiej. Na tę chwilę, moim zdaniem, nie można było podjąć innych, lepszych dla mieszkańców decyzji. Jeśli sejm uchwali nowelizację prawa umożliwiającą sensowne zmiany uchwał naszej Rady Miejskiej, na pewno wykorzystamy nowe możliwości – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

W pełni nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć 1 lipca 2013 r.

Od tego czasu za organizację, odbiór i zagospodarowanie śmieci odpowiadać będzie miasto, w związku z tym będzie pobierało za to opłaty od właścicieli nieruchomości.

W szczególności miasto będzie odpowiadało za uzyskanie wymaganych przepisami prawa poziomów odzysku i recyklingu surowców wtórnych. Poziomy te już na początku są wielokrotnie wyższe od dotychczas uzyskiwanych, a za ich nieosiągnięcie będą nakładane na gminy kary.

Świdnica została podzielona na trzy sektory odbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z ustawą wywozem śmieci z całego miasta będą się zajmować firmy wyłonione w przetargu.

Wysokość opłat za gospodarowanie odpadami przyjęta przez Radę Miejską w Świdnicy:
• 13,50 zł/mieszkańca – w przypadku, gdy odpady na terenie nieruchomości będą zbierane w sposób selektywny,
• 22,40 zł/mieszkańca – w przypadku, gdy odpady na terenie nieruchomości nie będą zbierane w sposób selektywny.

Wybór płaconej stawki należeć będzie do właściciela nieruchomości, który w składanej do Urzędu Miejskiego deklaracji będzie podawał, czy segreguje odpady. Miasto gwarantuje w zabudowie wielorodzinnej znaczne zwiększenie ilości tzw. gniazd z trzema pojemnikami: na papier, szkło i plastiki. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymają, bez dodatkowych kosztów, trzy rodzaje worków przeznaczonych do gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów zbieranych selektywnie. W ten sposób każdy mieszkaniec będzie miał zapewnioną możliwość łatwego dokonywania segregacji. W rezultacie będzie mógł wnosić niższą opłatę śmieciową.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi każdy właściciel nieruchomości będzie naliczał samodzielnie, w oparciu o liczbę osób, które mieszkają w danym miejscu oraz miesięczną stawkę ustaloną przez Radę Miejską. Wysokość tej opłaty wynikać będzie z deklaracji, której złożenie będzie obowiązkowe.

Wszystkie szczegóły dotyczące terminu i trybu składania deklaracji, terminu i wysokości wnoszonych opłat oraz inne ważne dla mieszkańców wiadomości będą podawane przez Urząd Miejski podczas planowanej specjalnej kampanii informacyjnej. Stosowne wiadomości będą kierowane do każdego gospodarstwa domowego. Wolę szerokiego informowania o nowościach dotyczących odpadów zadeklarowały także lokalne media. Każdy mieszkaniec Świdnicy będzie miał zapewnioną możliwość zapoznania się ze wszystkimi wymogami stawianymi mu w ramach nowego systemu gospodarki odpadami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group