Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 736
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Rogoźnica dba o zabytki

Piątek, 1 lutego 2013, 18:17
Aktualizacja: 18:19
Autor: red.
Rogoźnica: Rogoźnica dba o zabytki
Fot. UM Strzegom
Modernizacja świetlicy wiejskiej w Rogoźnicy, dokończenie budowy chodników przy ul. Ofiar Gross Rosen oraz ul. Parkowej i inne sprawy priorytetowe, wynikające ze względów bezpieczeństwa mieszkańców znalazły swój wyraz w wypowiedzi sołtysa wsi Henryka Radkowskiego w czasie konsultacji społecznych z burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą w dniu 29 stycznia.

W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli: Dorota Borkowska Prezes WiK , ks. Stanisław Skrzypek Proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej, Alicja Czekajło inspektor ds. wsi oraz Marcin Zabijak prezes jednostki OSP w Rogoźnicy.

- Najważniejszy problem - oznajmił sołtys- to kanalizacja, na którą mieszkańcy cierpliwie czekają. Mimo, że są opóźnienia, to mamy nadzieję, a ja to wiem, że wszystko będzie dobrze.

W centrum uwagi zebranych znalazły się problemy z Firmą Sobet, wykonującą kanalizację wsi. -Z 10 km sieci kanalizacyjnej - mówi Dorota Borkowska Prezes WiK - pozostało do wykonania tylko i aż 500 metrów, dwie przepompownie i jedna tłocznia. Tak niewiele pozostało do zrobienia w chwili, gdy pracownicy firmy opuścili teren inwestycji. Proszę się nie martwić. Za wszystko, co się dzieje na terenie budowy odpowiada spółka. Zasypaliśmy pozostawione przez Wykonawcę otwarte wykopy, uporządkowaliśmy chodnik wzdłuż ul. Świdnickiej wraz z osadzeniem krawężników.

Pani Prezes Dorota Borkowska wyjaśniła mieszkańcom zasady przejęcia robót przez inną firmę. Nowy Wykonawca zostanie wyłoniony w drodze przetargu i stanowczo stwierdziła, że opóźnienie w pracach nie będzie powodowało dla gminy ani mieszkańców żadnych konsekwencji. Trwają rozmowy na temat przedłużenia terminu zakończenia inwestycji do 30 września 2013 r. Decyzja w tym względzie zostanie podjęta na szczeblu ministerstwa.- Nie zostaniecie Państwo sami z problemem- stwierdził jednoznacznie burmistrz. Padały pytania, czy opóźnienie robót nie zagraża dotacji, czy firma Sobet zostanie obciążona karą finansową za niewywiązanie się z umowy, dlaczego woda jest brudna i z jakiego powodu jest tak słabe ciśnienie w momencie poboru wody w dużych ilościach np. przez straż pożarną.

Na wszystkie zadane pytania zostały udzielone wyczerpujące i szczegółowe odpowiedzi. Ważną częścią dyskusji było przedstawienie przyszłościowych działań na terenie wsi.

- Chcemy zatroszczyć się o gruntowny remont naszych kościołów. Poszukujemy w tym celu środków zewnętrznych i sponsorów. Marzy nam się rewitalizacja parku, połączenie ścieżką rekreacyjną obu kościołów- kościoła pomocniczego pw. Szymona Tadeusza i kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej - mówi Henryk Radkowski.

Podobną troskę o właściwy stan zabytków w Rogoźnicy wyraził ks. Stanisław Skrzypek Proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej, wskazując płaszczyzny wspólnego przyszłościowego działania.

- Pragniemy pozyskać środki finansowe na remont położonego na cmentarzu przykościelnym mauzoleum rodziny von Richthofen. Złożyliśmy wniosek do gminy o remont elewacji kościoła pomocniczego pw. Św. Szymona Tadeusza. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w minionym okresie został wpisany do rejestru zabytków, więc pragniemy prosić o pomoc finansową w ramach ratowania i tego zabytku. Zadań jest wiele - stwierdza w zadumie ks. Stanisław Skrzypek. Burmistrz oznajmił, że na renowację kościoła gmina przeznaczyła 50 tys. zł, więc pomoc jest pokaźna. W planach na rok bieżący jest także uporządkowanie cmentarza.

O tym, że warto inwestować w OSP mówił Marcin Zabijak prezes jednostki OSP w Rogoźnicy. Jednostka ta jest ujęta w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, więc jej potrzeby są priorytetowe.

- Potrzebą chwili - jak stwierdził Marcin Zabijak- jest zakup samochodu gaśniczego GBA, typu terenowego, remont dachu na remizie i wykonanie ogrzewania remizy. Cieszy fakt stanu liczebnego strażaków (60 członków) i obszaru ich działania (prawie cały kraj).

Mieszkańcy pytali o okręgi wyborcze, meldowali o wysokim poziomie wód gruntowych oraz prosili o interwencję w sprawie budowy zniszczonej drogi. Dużo pytań było związanych z działalnością służby zdrowia, godzinami pracy aptek, dowozami do przedszkoli oraz lokalnymi potrzebami wydawania informatora " Gminne wiadomości Strzegom".
Kolejny raz sprawdziło się powiedzenie, że boimy się tego, czego nie znamy. Po bliższym poznaniu, łatwiej jest o zrozumienie.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy UM w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group