Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rok Bolka II Małego

Czwartek, 31 marca 2022, 7:40
Autor: red
Świdnica: Rok Bolka II Małego
Fot. UM Świdnica
Rok 2022 ustanowiony został w Świdnicy Rokiem Bolka II Małego. Z taką inicjatywą wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, a uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku podjęli miejscy radni.

– Towarzystwo w swoim wniosku podnosi istotną kwestię dotyczącą propagowania wiedzy na temat, zaliczanego do grona najwybitniejszych Piastów Śląskich, księcia Bolka II. Uznano więc za zasadne, aby upamiętnić wybitnego władcę Świdnicy, słynnego wnuka Władysława I Łokietka, który do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.

Wydarzenia edukacyjne i kulturalne, mające na celu uczczenie tej wybitnej postaci odbywać się będą m.in. w świdnickich szkołach podstawowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wezmą udział w wycieczkach po Świdnicy śladami Piastów świdnickich, przygotują także prezentacje multimedialne na temat Bolka II Małego. Quiz w schratchu (kodowanie) dotyczący znajomości postaci Bolka II, projekt banknotu lub monety promującej Księstwo Świdnicko – Jaworskie, konkurs na logo koszulki - „Bolko II Mały – 710 rocznica urodzin”, konkurs na projekt muralu „Mały, Wielki Książę”, projekt magnesu na lodówkę promujący Świdnicę i postać Bolka II, wykonanie plakatów poświęconych postaci Bolka II – to działania, które podjęte zostaną przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 6. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 zorganizują konkurs wewnątrzszkolny „Rap dla Bolka”, wezmą udział w wycieczkach szlakiem Bolka II i zaprojektują mural. W Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej na korytarzach szkolnych zawisną gazetki ścienne poświęcone Bolkowi II Małemu. Zorganizowany zostanie również międzyszkolny konkurs plastyczny „Bolko II Mały w wyobraźni dziecka” i wycieczki po Świdnicy.

Popularyzowaniem wiedzy na temat księcia Bolka II zajmą się również samorządowe instytucje kultury. Świdnicki Ośrodek Kultury w kwietniu udostępni kolorowankę edukacyjną dla dzieci „W świdnickim grodzie”, a miesiąc później zorganizuje małą formę malarską w przestrzeni miejskiej z wizerunkiem Bolka Świdnickiego. Na przełomie czerwca i lipca zaplanowano wystawę plenerową na Rynku – „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, we wrześniu - grę miejską „Na tropie świdnickich Piastów”. W listopadzie wysłuchać będzie można słuchowiska w wykonaniu pracowników ŚOK, poświęconego postaci Bolka Świdnickiego, na podstawie powieści „Jaworowi ludzie” Joanny Żak-Bucholc.

W czerwcu Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprosi na spacer historyczny po Świdnicy z przewodnikiem, śladami Bolka II. A w październiku na konferencję naukową poświęconą księstwu świdnicko-jaworskiemu, która zorganizowana zostanie wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Miejska Bibliotek Publiczna rozpoczęła już akcję społeczną pn. „Rękopis dla Bolka” – Jej zwieńczeniem będzie stworzenie unikatowego egzemplarza Rapsodii Świdnickiej autorstwa Władysława Jana Grabskiego, w formie rękopisu. W maju natomiast odbędzie się spotkanie autorskie i wystawa plenerowa ilustracji Magdaleny Kozieł-Nowak z książki „Bolko II Mały”, a także piknik dla Bolka, czyli animacje, zabawy i warsztaty z epoki, zorganizowane przez zaproszone bractwo rycerskie oraz bibliotekarzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group