Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Równość i godność wobec wszystkich

Piątek, 2 sierpnia 2013, 8:14
Autor: red.
Strzegom: Równość i godność wobec wszystkich
Fot. UM Strzegom
„Równość i godność”– pod takim hasłem dnia 30 lipca w Strzegomskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Przedstawiciele stowarzyszenia planują przejechać 2500km dookoła Polski w ciągu 42 dni, a celem ich wyprawy jest walka o prawa osób niepełnosprawnych.

Pochodzą z Gorzowa Wielkopolskiego. Wyjechali 24 czerwca ze swojej rodzinnej miejscowości z hasłem „Równość i godność osób niepełnosprawnych”, zarówno tych młodszych jak i starszych. – Naszym celem jest przede wszystkim nakreślenie postulatów, z jakimi chcielibyśmy udać się do polskiego rządu. Aby jednak do tego doszło potrzebujemy 100 000 podpisów- mówiła Magda Szumna, która była pilotem wyprawy. Towarzyszyli jej: Teresa Brzózka- Kołodziej- pomysłodawczyni wyprawy, która niegdyś była mistrzynią Polski w wielu konkurencjach sportowych m.in. w rzucie oszczepem; Małgorzata Korzeniowska- szefowa wyprawy, która w 2000 roku zdobyła brązowy medal w paraolimpiadzie w Sydney w łucznictwie; Bogusław Nowak- były polski żużlowiec oraz Jerzy Wernerowski- prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na spotkaniu pojawił się również burmistrz Strzegomia- Zbigniew Suchyta oraz matki ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, które podobnie jak Towarzystwo Walki z Kalectwem, chciałyby wywalczyć dla swoich pociech prawo do godnej egzystencji. – Dojrzała w nas idea projektu, którego celem jest doprowadzenie do stworzenia godnych warunków życia dla osób niepełnosprawnych, w naszym kraju. Pragniemy aby wszystkie zapisy w ustawach, dotyczące osób niepełnosprawnych, były zastosowane w praktyce. A należą do nich m.in. dbałość o wspomaganie wczesnego rozwoju dziecka, aby matki dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudnione jako ich opiekunki i jednocześnie wypracowywały sobie prawo do emerytury- mówiła Małgorzata Korzeniowska. Ponadto Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem walczy o to, by budynki użyteczności publicznej były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Mamy również prawo do rehabilitacji, której celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym jak największej niezależności- kontynuowała Małgorzata Korzeniowska. – Rozumiem Wasze potrzeby, dlatego w Strzegomiu powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej, które mam nadzieję, przydadzą się i znajdą zastosowanie w życiu osób niepełnosprawnych - mówił Zbigniew Suchyta.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group