Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 685
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Rubinowi Jubilaci

Poniedziałek, 26 stycznia 2015, 10:21
Aktualizacja: 13:57
Autor: red.
Strzegom: Rubinowi Jubilaci
Fot. UM Strzegom
Kwiaty, prezenty, czek na 10 tys. zł, wręczony przez Zbigniewa Suchytę, burmistrza Strzegomia oraz życzenia pomyślności na kolejne lata pracy artystycznej złożono członkom zespołu folklorystycznego „Goczałkowianie”, podczas Jubileuszu 40 – lecia, który odbył się 24 stycznia br. w Goczałkowie.

Program Rubinowego Jubileuszu wypełniły - uroczysta msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla, przemarsz do świetlicy wiejskiej, spotkanie zaprzyjaźnionych zespołów i przyjaciół, wspólne koncertowanie i biesiadowanie. Na spotkanie z Jubilatami przybyły władze samorządowe gminy Strzegom, zespoły folklorystyczne „Kostrzanie”, „Olszaniacy”, „Cicha Woda”, a do tańca przygrywał zespół instrumentalno – wokalny „Fenix”. Spotkaniu dodała splendoru obecność - Małgorzaty Majeran – Kokott, redaktor Radia Wrocław, prowadzącej uroczystość.

Podczas Jubileuszu zespół „Goczałkowianie” wystąpił w nowych strojach rzeszowskich, misternie odszytych i niepowtarzalnych w swojej kolorystyce, a zakupionych przez gminę Strzegom. – Kultywowanie folkloru i wspieranie zespołów ludowych ma wielkie znaczenie dla naszej tożsamości, dla zakorzeniania się w kulturze narodowej i zachowania jej dla kolejnych pokoleń. Mając to na względzie zakupiliśmy dla zespołu nowe stroje i pomyśleliśmy o wsparciu finansowym, bowiem przed zespołem stoi kolejne wyzwanie – nagranie pierwszej płyty – komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia i wielki orędownik kultury ludowej.

Zespół „Goczałkowianie” rozpoczął działalność artystyczną w 1974 r. i jest najstarszym zespołem folklorystycznym w gminie Strzegom. W jego historię wpisało się wiele nazwisk ludzi, dzięki którym zespół powstał, rozwijał się i krzewił kulturę ludową w gminie Strzegom. To właśnie Anna Sawicka, Jan Rymar, Michalina Madej, Cecylia Dudyk - obecna kierownik zespołu oraz Jan Telka - kierownik muzyczny - kreowali jego dorobek artystyczny i wizerunek. Zespół prezentuje zróżnicowany repertuar, w którym znajdują się piosenki biesiadne, ludowe i religijne, z różnych regionów Polski. W swej czterdziestoletniej historii zespół „ Goczałkowianie” może poszczycić się licznymi koncertami, zarówno w gminie Strzegom, regionie, jak również na terenie kraju.

Wielokrotnie gościł na antenie Polskiego Radia Wrocław. Obecny stan zespołu wynosi 14 osób. Rodzinne śpiewanie i muzykowanie to domena zespołu, który coraz bardziej przyciąga młode pokolenie. -Szczególną uwagę przywiązuję do zachowania ciągłości zespołu i poszerzania jego składu o młodych ludzi, celem kontynuowania tej, wypracowanej przez lata, tradycji folklorystycznej. W składzie zespołu mamy szóstkę dzieci i żywię nadzieję, że dojdą następne - mówi Cecylia Dudyk. – I już dochodzą – dodaje Jan Telka.

Rubinowym Jubilatom życzymy wielu sukcesów w krzewieniu dorobku kultury ludowej i promowaniu walorów kulturowych gminy Strzegom.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group