Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rubinowi Jubilaci

Wiadomości: Strzegom
Poniedziałek, 26 stycznia 2015, 10:21
Aktualizacja: 13:57
Autor: red.
Fot. UM Strzegom
Kwiaty, prezenty, czek na 10 tys. zł, wręczony przez Zbigniewa Suchytę, burmistrza Strzegomia oraz życzenia pomyślności na kolejne lata pracy artystycznej złożono członkom zespołu folklorystycznego „Goczałkowianie”, podczas Jubileuszu 40 – lecia, który odbył się 24 stycznia br. w Goczałkowie.

Program Rubinowego Jubileuszu wypełniły - uroczysta msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla, przemarsz do świetlicy wiejskiej, spotkanie zaprzyjaźnionych zespołów i przyjaciół, wspólne koncertowanie i biesiadowanie. Na spotkanie z Jubilatami przybyły władze samorządowe gminy Strzegom, zespoły folklorystyczne „Kostrzanie”, „Olszaniacy”, „Cicha Woda”, a do tańca przygrywał zespół instrumentalno – wokalny „Fenix”. Spotkaniu dodała splendoru obecność - Małgorzaty Majeran – Kokott, redaktor Radia Wrocław, prowadzącej uroczystość.

Podczas Jubileuszu zespół „Goczałkowianie” wystąpił w nowych strojach rzeszowskich, misternie odszytych i niepowtarzalnych w swojej kolorystyce, a zakupionych przez gminę Strzegom. – Kultywowanie folkloru i wspieranie zespołów ludowych ma wielkie znaczenie dla naszej tożsamości, dla zakorzeniania się w kulturze narodowej i zachowania jej dla kolejnych pokoleń. Mając to na względzie zakupiliśmy dla zespołu nowe stroje i pomyśleliśmy o wsparciu finansowym, bowiem przed zespołem stoi kolejne wyzwanie – nagranie pierwszej płyty – komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia i wielki orędownik kultury ludowej.

Zespół „Goczałkowianie” rozpoczął działalność artystyczną w 1974 r. i jest najstarszym zespołem folklorystycznym w gminie Strzegom. W jego historię wpisało się wiele nazwisk ludzi, dzięki którym zespół powstał, rozwijał się i krzewił kulturę ludową w gminie Strzegom. To właśnie Anna Sawicka, Jan Rymar, Michalina Madej, Cecylia Dudyk - obecna kierownik zespołu oraz Jan Telka - kierownik muzyczny - kreowali jego dorobek artystyczny i wizerunek. Zespół prezentuje zróżnicowany repertuar, w którym znajdują się piosenki biesiadne, ludowe i religijne, z różnych regionów Polski. W swej czterdziestoletniej historii zespół „ Goczałkowianie” może poszczycić się licznymi koncertami, zarówno w gminie Strzegom, regionie, jak również na terenie kraju.

Wielokrotnie gościł na antenie Polskiego Radia Wrocław. Obecny stan zespołu wynosi 14 osób. Rodzinne śpiewanie i muzykowanie to domena zespołu, który coraz bardziej przyciąga młode pokolenie. -Szczególną uwagę przywiązuję do zachowania ciągłości zespołu i poszerzania jego składu o młodych ludzi, celem kontynuowania tej, wypracowanej przez lata, tradycji folklorystycznej. W składzie zespołu mamy szóstkę dzieci i żywię nadzieję, że dojdą następne - mówi Cecylia Dudyk. – I już dochodzą – dodaje Jan Telka.

Rubinowym Jubilatom życzymy wielu sukcesów w krzewieniu dorobku kultury ludowej i promowaniu walorów kulturowych gminy Strzegom.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group