Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 627
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Ruszyła budowa suszarni osadów

Czwartek, 6 listopada 2014, 10:37
Aktualizacja: 13:38
Autor: red.
Żarów: Ruszyła budowa suszarni osadów
Fot. UM Żarów
Na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno–Ściekowego powstaje słoneczna suszarnia osadów ściekowych. Oczyszczalnia w Żarowie od dawna przygotowywała się do realizacji tej inwestycji, ale dopiero w tym roku, po skompletowaniu wszystkich dokumentów otrzymała na ten projekt unijne dofinansowanie w wysokości ponad 2,5 miliona złotych.

W tej chwili nowa inwestycja wkroczyła już w etap budowy fundamentów. - Sama suszarnia wyglądać będzie jak wielka hala. Na placu budowy widać wylane ławy fundamentowe. Dalej będziemy budować zbrojenia i wylewać posadzki na wbudowanej konstrukcji hali. Budowa tych elementów inwestycji powinna zakończyć się w połowie grudnia. Dzięki budowie nowej suszarni ilość osadów zmniejszy się o ponad tysiąc ton w ciągu roku - wyjaśnia Andrzej Kiszecki, prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.

Zgodnie z normami unijnymi, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2016 roku odpady z oczyszczalni ścieków będą musiały być w pełni utylizowane. Dzięki nowej inwestycji Żarów spełni te normy dużo wcześniej. Pod koniec lipca żarowska oczyszczalnia otrzymała promesę na dofinansowanie projektu "Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów" w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Klika tygodni później podpisano umowę na faktyczne wsparcie unijne 2.656.645 miliony złotych. Umowę na ręce prezesa oczyszczalni przekazał Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Na samym Dolnym Śląsku prowadzonych jest 27 projektów obsługiwanych przez wrocławskie przedsiębiorstwo. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 milionów złotych - mówi Aleksander Marek Skorupa.

Koszt budowy słonecznej suszarni zamknie się w kwocie 3.884.322 milionów złotych. W 85 procentach są to środki, które oczyszczalnia otrzyma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Będzie to pierwsza tak ogromna pula środków unijnych, która trafi na rzecz żarowskiego zakładu. I pierwsza tak nowoczesna technologia, która zastosowana zostanie przez zakład w Żarowie.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group