Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1139
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pastuchów: Rycerze, nadobne niewiasty, mnisi, bardowie i zwycięzca spod Grunwaldu

Poniedziałek, 26 lipca 2010, 15:39
Aktualizacja: 15:42
Autor: KO
Pastuchów: Rycerze, nadobne niewiasty, mnisi, bardowie i zwycięzca spod Grunwaldu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pomimo deszczowej pogody zaproszeni goście, gospodarze i widzowie doskonale bawili się podczas sobotniego III Festynu Średniowiecznego w Pastuchowie. Kto wygrał w rycerskich zmaganiach?

Na "kozim rynku" w Pastuchowie na krótko przed imprezą zaczęła powstawać rekonstrukcja średniowiecznej osady. Członkowie bractwa przygotowali historyczną scenografię specjalnie na festyn.
- Wśród uczestników imprezy nie zabrakło rycerzy, nadobnych niewiast, mnichów i bardów – mówi Sylwester Bartczak, dyrektor jaworzyńskiego ośrodka kultury. - Na miejscu stawili się członkowie Zakonu Białej Róży, Chorągwi Piastów Śląskich, Bractwa Zakonnego Św. Jana ze Strzegomia, Bractwa Zamku Grodno oraz gospodarzy - Bractwa Rycerskiego Świętej Barbary.

W strugach deszczu rozegrano po raz pierwszy Turniej Rycerski (miecz jednoręczny i tarcza), w którym bezkonkurencyjny okazał się reprezentant Chorągwi Piastów Śląskich - Wiesław Kurek, który też zwyciężył w turnieju walki mieczem półtoraręcznym tydzień wcześniej, podczas imprezy pod Grunwaldem. W turnieju łuczniczym równych nie mieli członkowie Zakonu Białej Róży, zajmując trzy pierwsze miejsca. Najlepszym z nich okazał się pan Ryszard.

Impreza przeplatana była konkursami dla dzieci oraz pokazami tańców dawnych. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z repliki średniowiecznego łuku, przeciąganiu liny oraz tańcach dawnych. Przybyli do Pastuchowa zbrojni stoczyli kilkanaście pojedynków, prezentując przy okazji widzom, na czym polega krąg zdrady, krąg honoru, czy też zwykła bijatyka. Na zakończenie imprezy i uspokojenie gorących głów, wszystkim obecnym zagrał zespół wczesnośredniowieczny „Tryzna” ze Szczecina. Pieniądze na organizację tegorocznej edycji festynu Gmina Jaworzyna Śląska zdobyła z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Więcej zdjęć: tutaj. Świdniczka jest patronem medialnym imprezy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group