Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rzecznik apeluje o rozwagę, a dzieci w Świdnicy odpalają petardy

Piątek, 31 grudnia 2010, 8:43
Aktualizacja: 11:14
Autor: KO
Świdnica: Rzecznik apeluje o rozwagę, a dzieci w Świdnicy odpalają petardy
Marek Michalak w grudniu odwiedził rodzinne miasto.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak tradycyjnie już skierował list otwarty do rodziców, opiekunów, wychowawców i służb porządkowych w sprawie bezpieczeństwa dzieci przy okazji zabaw z materiałami pirotechnicznymi. – Nie pozwólmy, aby same odpalały petardy i fajerwerki – mówi pochodzący ze Świdnicy rzecznik. Tymczasem bardzo młodzi ludzie w internecie umieszczają filmiki o swoich zabawach z petardami.

Rzecznik zaapelował do dorosłych o zwrócenie szczególnej uwagi na młodych ludzi, którzy odpalają materiały pirotechniczne bez opieki dorosłych. Marek Michalak podkreślił, że takie zachowania mogą doprowadzić do ciężkich urazów wśród dzieci i młodzieży.

- Wielkimi krokami zbliża się wieczór sylwestrowy – czas zabawy, radości, hucznego świętowania, żegnania odchodzącego roku i witania nowego. Przygotowując się do zabawy oraz w trakcie jej celebrowania nie możemy jednak zapomnieć o bezpieczeństwie naszych dzieci i podopiecznych – przypomina Rzecznik Praw Dziecka. - Zabawa sylwestrowa oraz okres ją poprzedzający nieodzownie połączone są z wystrzeliwaniem fajerwerków, petard i zimnych ogni. Piękne, kolorowe i głośne – są jednocześnie niezwykle niebezpieczne. Chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

Dlatego właśnie Marek Michalak zdecydował się na napisanie tego listu.

- Zwracam się z apelem do rodziców, opiekunów dzieci, funkcjonariuszy mundurowych oraz sprzedawców i producentów materiałów pirotechnicznych o odpowiedzialność i zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci – pisze dalej Marek Michalak. - Nie pozwólmy, aby same odpalały petardy i fajerwerki. Nie pozwólmy, aby zabawa przerodziła się w tragedię. Pragnę przy tej okazji zwrócić uwagę wszystkich dorosłych na kwestie bezpieczeństwa dziec i młodzież w trakcie zimowych szaleństw. Każdego roku media donoszą o tragediach, które mały miejsce podczas – wydawałoby się – niewinnych zabaw. Każdy z nas chce szczęścia i uśmiechu naszych dzieci. Organizując im rozrywkę musimy jednak kierować się rozwagą i odpowiedzialnością. Niech zabawy naszych pociech będą radosne, a nie tragiczne w skutkach.

W sieci znaleźliśmy filmiki nakręcone przez młodych świdniczan, którzy testują petardy. Głosy wskazują, że to bardzo młodzi ludzie. Przy zabawie ostro klną i na dodatek straszą i męczą psa.

Przypominamy, że według prawa ten, kto sprzedaje wyroby pirotechniczne osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat!

Zobacz także:
* obsługa fajerwerków i petard – poradnik od strażaków,
* o zakazie używania wyrobów pirotechnicznych.

Zobacz film (uwaga – niecenzuralne teksty):

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group