Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 2026
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

kraj: Rzecznik interweniuje w sprawie dopalaczy

Niedziela, 19 września 2010, 18:01
Aktualizacja: 22:16
Autor: KO
kraj: Rzecznik interweniuje w sprawie dopalaczy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Najpierw świdniccy radni miejscy, teraz pochodzący ze Świdnicy Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak zwrócił się do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań międzyresortowych, pozwalających zahamować ekspansję tzw. dopalaczy.

Rada Miejska w Świdnicy na sierpniowej sesji wydała stanowisko w sprawie dopalaczy . Rajcy wyrazili w nim swoje zaniepokojenie pojawianiem się na terenie miasta sklepów tzw. „Funshopów”, oferujących według właścicieli towar do kolekcjonowania. - Skutki, jakie wywołują podobne są do tych, które osiąga się po spożyciu narkotyków, a więc bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla młodego organizmu, nie mającego jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego – apelują radni. - Jednocześnie, z informacji przekazywanych przez środowisko medyczne, są to środki silnie toksyczne dla organizmu.

Rada Miejska w Świdnicy wniosła o podjęcie działań mających na celu zakaz dystrybucji także poprzez sprzedaż internetową na terenie Polski środków zwanych potocznie „dopalaczami”, wyrażając jednocześnie swój sprzeciw wobec legalnej ich sprzedaży, posiadania i reklamy. Więcej w artykule Sex, drugs and…?

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Zjawisko stosowania dopalaczy przez młodzież w celu zmiany nastroju lub odurzania się budzi jego zaniepokojenie

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Prezesa Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

pragnę zwrócić się do Pana Premiera w sprawie, która budzi moje najgłębsze zaniepokojenie a dotyczy tzw. „dopalaczy”, środków sprzedawanych głównie młodzieży. Zjawisko kupowania tych substancji przez młodzież i ich stosowania w celu wywołania zmiany nastroju lub odurzenia się występuje w Polsce od kilku lat.

Na podstawie informacji uzyskanych w Krajowym Biurze do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, do którego występowałem w powyższej sprawie w lipcu tego roku wiem, że problem związany z oceną skali zagrożenia ich używania jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Produkt nazwany „dopalaczem”, nie jest przeznaczony do konsumpcji, jego skład nie podlega nadzorowi farmaceutycznemu, jednocześnie oferuje i zawiera legalnie substancje psychoaktywne. Młodzież, która przyznaje się do ich używania nie ukrywa, że stosuje je w calu wywołania u siebie zmiany nastroju polegającej na osiągnięciu lekkiego stanu euforii i zobojętnieniu na dziejące się wokół wydarzenia. Specjaliści zajmujący się uzależnieniami wyrażają opinię, że substancje te są silnie uzależniające.

Właściciele sklepów sprzedających „dopalacze” mają poczucie bezkarności i legalności swoich działań. Wynika ono ze świadomości braku rozwiązań prawnych, umożliwiających kontrolę ich działań. Popularność „dopalaczy” zwiększa się również przez ich reklamę, zamieszczaną w witrynach tychże sklepów oraz w Internecie. Ponieważ sklepy te przynoszą duże dochody ich właścicielom, powoduje to, że liczba sklepów z „dopalaczami” gwałtownie wzrasta i obecnie czyni „dopalacze” dostępnymi praktycznie w każdym większym mieście.

W sprawie tej zwracają się do mnie rodzice zaniepokojeni zagrożeniem, jakie niesie dla dzieci i młodzieży ułatwiona dostępność do „dopalaczy” oraz brakiem działań profilaktycznych, informujących o szkodliwości tych substancji, skierowanych do młodzieży.

Zasadne wydaje się dokonanie analizy skutków działania i dostępności „dopalaczy” pod kątem strat jakich mogą poczynić w organizmie młodych ludzi i być przyczyną obniżenia kondycji psychicznej i zdrowia dzieci i młodzieży.

W związku z powyższym proszę Pana Premiera o rozważenie podjęcia decyzji, ułatwiających skuteczne działania, które będą miały charakter prac międzyresortowych w odniesieniu do tak bulwersującego zjawiska jakim jest ekspansja „dopalaczy” w Polsce.

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group