Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 631
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Są chętni na ekologiczną energię

Sobota, 12 listopada 2016, 7:44
Autor: red
Świebodzice: Są chętni na ekologiczną energię
Fot. UM Świebodzice
W Świebodzicach 45 osób jest zainteresowanych zamontowaniem w swoich domach instalacji fotowoltaicznych.

Granty na dofinansowanie inwestycji będą uruchomione w III kwartale 2017 roku. Spotkanie informacyjne w tej sprawie odbyło się w świebodzickim ratuszu we wtorek, 9 listopada.

Jak informowała Marzena Korona-Kruk, Kierownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych UM, konkurs na nabór wniosków został już głoszony przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą we Wrocławiu. O dofinansowanie będzie się ubiegała Aglomeracja Wałbrzyska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Po otrzymaniu dofinansowania Aglomeracja Wałbrzyska jako grantodawca będzie przyznawała indywidualnie grant - czyli dofinansowanie dla poszczególnych zainteresowanych.

Ma się to wydarzyć w trzecim kwartale 2017 r.
- Wówczas zostanie ogłoszony otwarty konkurs dla mieszkańców na dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznych, na podstawie którego mieszkaniec zobligowany będzie złożyć wymagane dokumenty – czyli przede wszystkim wniosek o udzielenie wsparcia, akt notarialny nieruchomości, audyt energetyczny, kserokopie faktur za energię, program fikcjonalno-użytkowy oraz oświadczenie, że wyprodukowana energia będzie służyła na potrzeby własne – wyliczała Marzena Korona-Kruk.

Pewną barierą dla chętnych może być tu fakt, że mieszkańcy najpierw będą musieli ponieść wydatki związane z montażem instalacji, a dopiero po jej wykonaniu nastąpi refundacja kosztów (po dwóch miesiącach). Tu z kolei wiadomość jest optymistyczna – refundacja dotyczy aż 85 % kosztów kwalifikowanych. Średnio szacuje się, że dom o powierzchni około 100 m2, który zamieszkują 3 osoby, ma zapotrzebowanie 4,5 kw, koszt instalacji fotowoltaicznej to 30 000 zł – dzięki dofinansowaniu jej montażu wyniesie faktycznie zaledwie 4 500 zł. Jest o co zabiegać.

Przez 5 lat użytkowania instalacji energia musi być wykorzystywana na własne potrzeby – tyle czasu trwa projekt. Po tym okresie będzie można sprzedawać nadwyżki.

Więcej informacji na temat przedmiotowego konkursu uzyskają Państwo kontaktując się z Wydziałem Funduszy Zewnętrznych UM osobiście lub pod nr tel. 74-666-95-32 bądź na stronie internetowej http://www.dip.dolnyslask.pl w zakładce ogłoszenia i wyniki naborów wniosków pod nazwą RPO WD 3.1 C Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny.

Na każdym etapie przygotowywania dokumentacji, a przede wszystkim wniosków, mieszkańcy mogą liczyć na pełną pomoc ze strony Wydziału Funduszy Zewnętrznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group