Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 807
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Samorządowcy upominają się o strefę ekonomiczną

Piątek, 3 lutego 2012, 12:30
Aktualizacja: 16:52
Autor: red
Świdnica: Samorządowcy upominają się o strefę ekonomiczną
Fot. red
Kilkunastu samorządowców przypomina się z pilotażowym projektem, który ma dać samorządom większy wpływ na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest – Park”. Założenia projektu, popierane przez kilkunastu samorządowców, zostały niedawno ponownie przesłane do Prezydenta RP, Premiera oraz ministrów: finansów, gospodarki, skarbu państwa i rozwoju regionalnego.

– Ustabilizowała się już powyborcza sytuacja, dlatego po raz kolejny wysłaliśmy wspólne stanowisko samorządów. Rozmawiamy również z parlamentarzystami o tym, że problem pozostał i wymaga naprawdę bardzo pilnego rozwiązania. Warto pamiętać, że funkcjonowanie drugiego po KGHM „przedsiębiorstwa” musi być przedmiotem troski i wspólnej odpowiedzialności. Jak wiadomo najlepszą receptą na kryzys są inwestycje, a te zależą również od zaangażowania samorządów. Te pieniądze samorządom będzie coraz trudniej znaleźć, dlatego musimy mieć pełniejsze przekonanie, że nasz trud będzie mógł się przełożyć wprost na to co się dzieje w strefie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Samorządowy projekt zakłada wycofanie udziałów Skarbu Państwa ze spółki WSSE „Invest – Park” sp. z o.o.
Powód?

Mimo, że samorządy ponoszą ogromną część wydatków związanych z funkcjonowaniem SSE (inwestycje w rozwój infrastruktury, ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych) to same nie mogą w pełni wpływać na ich rozwój. Stąd propozycja, by udziały Skarbu Państwa zostały umorzone.
– Dziś jest tak, że 11 samorządów ma 36,9 proc. udziałów w spółce „Invest – Park” i 15,2 proc. przysługujących głosów. Skarb Państwa zaś tych udziałów ma 48,8 proc, ale aż 78,9 proc. głosów. To niesprawiedliwa dysproporcja, która powinna się zmienić. Umorzenie udziałów Skarbu Państwa wartych ponad 43 mln jest możliwe, bo kapitał jest w samej spółce. Takie rozwiązanie może ucieszyć ministrów finansów i gospodarki – mówili pod koniec lipca samorządowcy podczas prezentacji projektu.

Skutki zmian:

zapewnieniem większości udziałów samorządom terytorialnym,
przekazaniem decyzyjności i odpowiedzialności za działalność spółki w ręce gmin – wspólników,
nowa forma spółki, bez udziału Skarbu Państwa, będzie mogła uzyskać status spółki „non-profit”, a co za tym idzie będzie mogła aplikować o środki unijne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group