Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 497
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Scalenia gruntów na obszarach wiejskich

Czwartek, 18 lipca 2013, 14:15
Aktualizacja: 14:16
Autor: red.
Gmina Strzegom: Scalenia gruntów na obszarach wiejskich
Fot. UM Strzegom
W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, 4 lipca odbyło się spotkanie informacyjne burmistrza Strzegomia, sołtysów, członków rad sołeckich sołectw Godzieszówek, Granica, Tomkowice, Olszany i Stanowice z przedstawicielami Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych – Oddziału Terenowego w Legnicy poświęcone przystąpieniu do programu "Scalenie gruntów obszarów wiejskich".

- Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarów gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu - wyjaśnia Beata Dudzińska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego w UM w Strzegomiu. - Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub kilku wsiach bądź w ich częściach, grunty te tworzą obszar scalenia. Postępowanie scaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych, położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia - dodaje Beata Dudzińska.

Spotkanie prowadziła Helena Markiewicz - kierownik Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych - Oddziału Terenowego w Legnicy, która przestawiła zagadnienie scalenia gruntów, poszczególne etapy przygotowań do w/w projektu, zakres prac terenowych, wykonywanych przez geodetów oraz określiła jaką rolę w tym procesie odgrywa gmina, sołectwo i jej mieszkańcy w trakcie realizowania projektu.

Z obszaru gminy Strzegom - 22 sołectw wiejskich, wstępnie zadeklarowało się i zostało wybranych do projektu 5 sołectw tj. Godzieszówek, Granica, Tomkowice, Olszany, Stanowice. Po wykonaniu planu urządzeniowo rolnego przez Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, będzie się odbywało wnioskowanie w której ze wsi zasadne jest przystąpienie do scalenia gruntów.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group