Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubachów: Schronisko na medal

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:08
Aktualizacja: 15:11
Autor: red.
Lubachów: Schronisko na medal
Fot. użyczone
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie znalazło się z gronie laureatów 52. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, bowiem na 127 schronisk z całej Polski, które wzięły udział w Konkursie, wyróżnionych zostało 59, w tym 48 w kategorii schronisk całorocznych. To wyróżnienie jest dla nas motywacją do jeszcze większej aktywności naszego schroniska na rynku usług turystycznych, ale także potwierdzeniem wysokiego standardu jakie posiada nasz obiekt w Lubachowie – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Finał konkursu odbył się w w dniach 23-25 listopada w Zakopanem, a gospodarzem tej imprezy było Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe „Szarotka” z Zakopanego. Nagrody dla wyróżnionych ośrodków wręczał Prezes Zarządu Głównego PTSM senator Henryk Gołębiewski, przy obecności gościa honorowego uroczystości Andrzeja Gąsienicy Makowskiego Starosty Tatrzańskiego. W kategorii schronisk całorocznych Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie otrzymało puchar oraz dyplom w stopniu brązowym, a także list gratulacyjny od Krystyny Szumilas Ministra Edukacji Narodowej.

Współzawodnictwo ma na celu zachęcenie dyrektorów, kierowników i personelu pomocniczego w schroniskach do stworzenia w swoich placówkach możliwie najlepszych warunków zakwaterowania i pobytu w schronisku dla młodzieży biorącej udział w wycieczkach i obozach wędrownych. Przede wszystkim chodzi tu o prawidłowe oddziaływanie wychowawcze schronisk, o zdecydowaną poprawę warunków sanitarno-higienicznych, o estetykę wnętrza schronisk i ich otoczenia oraz o przekazywanie informacji krajoznawczo-turystycznych o swoim regionie.

Oceny działalności schronisk biorących udział we współzawodnictwie dokonują komisje:
- oddziałowe (powołane przy zarządach oddziałów PTSM),
- ogólnopolska (powołana przy Zarządzie Głównym PTSM).

Elementy współzawodnictwa dotyczą działalności schronisk w następujących dziedzinach:

1/ działalność dydaktyczno-wychowawcza

2/ działalność w zakresie poprawy warunków sanitarno - higienicznych,

3/ zapewnienie możliwości najlepszej jakości usług noclegowych i poza noclegowych jak: czystość w sypialniach, dobra organizacja i wyposażenie kuchni samoobsługowej, pomoc przy organizacji wyżywienia, dobre wyposażenie jadalni, magazynów, świetlicy, pomieszczeń na rowery, przechowalni bagażu, miejsc przeznaczonych do czyszczenia obuwia i garderoby, zapewnienie korzystania z żelazka do prasowania, sprawność załatwienia korespondencji, prowadzenie dokumentacji,

4/ dbałość o estetykę wnętrza schroniska i najbliższego otoczenia,

5/ zapewnienie właściwej informacji krajoznawczo - turystycznej: zorganizowanie ekspozycji zapoznającej z walorami krajoznawczymi najbliższych okolic schroniska i regionu; umieszczenie w widocznym miejscu informacji praktycznych o najbliższych punktach żywienia zbiorowego, zabytkach, punktach pomocy lekarskiej itp., informacji komunikacyjnych (np. połączenia z sąsiednimi miejscowościami); udostępnianie materiałów szkoleniowych i promocyjnych przekazanych przez PTSM, organ prowadzący i inne jednostki.

6/ podejmowanie zadań gospodarczych i organizacyjnych, m.in. podejmowanie zadań na rzecz rozwoju schroniska, świadczenie usług poza noclegowych, pomoc dla młodzieży przebywającej w schronisku w organizowaniu zwiedzania okolicy, spotkań z mieszkańcami, prowadzenie zapisów do PTSM w uzgodnieniu z współpracującym Oddziałem.

- Ocena schroniska w Lubachowie wynikała z osiągnięcia tzw. wysokiego wskaźnika obłożenia schroniska na poziomie 20%. Tą wartość uzyskaliśmy po niespełna dwuletniej działalności. Jest to wysoki wynik, biorąc pod uwagę fakt że obiekt jest położony poza aglomeracją miejską, we wsi Lubachów. Dla przykładu: współczynnik dla schronisk z długoletnimi tradycjami położonych w dużych miastach, np. w Krakowie, Gdańsku, Zakopanem, Przemyślu kształtuje się w przedziale 25-30%. Na pewno wyniki osiągane przez SSM w Lubachowie są efektem wzmożonych działań marketingowych, wsparciem organu prowadzącego a przede wszystkim z wynikają z zadowolenia naszych gości, którzy wracają i polecają Schronisko. To prestiżowe wyróżnienie, jakie przyznane zostało SSM w Lubachowie jest przede wszystkim motywacją do dalszej pracy w celu podniesienia jakości usług i wzbogacania naszej oferty – twierdzi Magdalena Urbańska, dyrektor schroniska.

Komfortowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie powstało w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel gmina Świdnica otrzymała dotację w wysokości ponad 1,1 mln zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) Działanie 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).

Schronisko na powierzchni ponad 900 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach, z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki , do dyspozycji gości, znajdują się także: 2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do internetu; sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.

- SSM w Lubachowie to nowoczesna i doskonale wyposażona placówka, zaliczana do najwyższej pierwszej kategorii. Świadczymy usługi hotelarskie, cateringowe, pośrednictwo w doborze przewodników górskich i usług transportowych, a także pomoc i doradztwo w organizacji wypoczynku. Naszą ofertę kierujemy do młodzieży szkolnej w zakresie organizacji zielonych szkół, obozów letnich i zimowych, grup zorganizowanych, instytucji i firm pod kątem organizacji szkoleń, a także do turystów indywidualnych. Ogółem od początku działalności schroniska do chwili obecnej udzieliliśmy ponad 5,5 tys. noclegów. Tylko w tym roku komfortowy obiekt w Lubachowie odwiedziło 1477 gości. Dla porównania w 2011 schronisko w Lubachowie odwiedziło 1055 osób - dodaje Magdalena Urbańska, dyrektor schroniska.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group