Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 887
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice/Świdnica: Sierpniowe porozumienie drogą do wolności – Świebodzice uczciły rocznicę, pora na Świdnicę

Wtorek, 24 sierpnia 2010, 9:29
Aktualizacja: 9:31
Autor: KO
Świebodzice/Świdnica: Sierpniowe porozumienie drogą do wolności – Świebodzice uczciły rocznicę, pora na Świdnicę
Fot. Agnieszka Bielawska-Pękala
Uroczystą mszą świętą, złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wręczeniem odznak i dyplomów dla najbardziej zasłużonych działaczy uczczono w Świebodzicach 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Dwadzieścia osób otrzymało specjalne wyróżnienia.

Mszę świętą odprawił ksiądz dziekan Augustyn Nazimek, który od początku powstania świebodzickiej Solidarności był jej dobrym duchem i opiekunem w mieście. Po eucharystii pod tablicą upamiętniającą Marszałka Piłsudskiego złożono wieńce, a następnie zaproszeni goście udali się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

- Obchody trzydziestolecia Solidarności to oddanie hołdu wszystkim bohaterom: tym znanym i tym anonimowym, którzy swoją postawą, zaangażowaniem zmienili losy Polski, walczyli o lepszy byt, często już nie dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń – powiedział burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. – To my, Polacy, byliśmy inspiracją dla innych narodów, pierwszym klockiem domina upadającego komunizmu. Możemy być dumni z postaw naszych rodaków. I nie zapomnijmy tego.

Po przemówieniach burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso wręczyli odznaczenia i dyplomy zasłużonym działaczom. Oto lista odznaczonych:
Ksiądz Prałat Augustyn Nazimek
Henryk Sawa
Franciszek Dubarek
Halina Koncewicz
Stanisława Kosowska
Ryszard Brych
Jarosław Marcinkowski
Zbigniew Hołojda
Stanisław Bugajny
Mirosław Wróblewski
Jan Jarosiński
Elżbieta Matias
Jan Kurek
Witold Malinowski
Irena Olearczyk
Maria Respond
Józef Nowak
Franciszek Dąbrowski
Barbara Jarocka
Zofia Cierniewska

W Świdnicy trzydziesta rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność świętowana będzie razem z inną rocznicą: wybuchu II Wojny Światowej. „Drogi do wolności” rozpoczną się we wtorek, 31 sierpnia, o godz. 18.00 mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prof. Ignacego Deca biskupa świdnickiego w katedrze. Następnie obejrzymy wydarzenie teatralno-uliczne „Wolność” w wykonaniu grup warsztatowych projektu Alchemia Teatralna. W środę, 1 września, zorganizowany zostanie „Piknik historyczny”, po południu tradycyjnie odbędzie się Apel Poległych. Szczegółowy program: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group