Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 1078
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: SIM Sudety w Jaworzynie

Czwartek, 21 października 2021, 13:00
Autor: red
Jaworzyna Śląska: SIM Sudety w Jaworzynie
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Włodarze 17 gmin, w tym także burmistrz Jaworzyny Śląskiej, podpisali się dziś pod aktem erekcyjnym spółki SIM Sudety, zobowiązując się do budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) mają zająć się budową tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności, na podstawie ustawy z 28.10.2020. SIM jest spółką prawa handlowego, a udziałowcami są Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) i jeden bądź więcej samorządów. W przypadku SIM Sudety – udziałowcami jest 17 gmin.

Mieszkania wzniesione w ramach SIM-ów docelowo - w ciągu 20 - 30 lat - będą mogły stać się własnością ich najemców. Cechą tego typu mieszkań ma być niski czynsz, w granicach 11 - 12 zł za 1 m kw., z możliwością dopłat z Funduszu Mieszkaniowego.
SIM to przede wszystkim umożliwienie dojścia do własności dla młodych, pracujących osób, które nie mogą kupić mieszkania, zaciągając kredyt hipoteczny (brak zdolności kredytowej, brak wymaganego wkładu własnego, praca na podstawie umowy cywilno-prawnej itp.), a których dochody są zbyt wysokie na otrzymanie mieszkania komunalnego bądź socjalnego.
Gmina na objęcie udziałów w nowej SIM dostaje grant do 3 milionów złotych, przyznawany przez KZN. Dodatkowe udziały obejmie, jeśli wniesie własną działkę.

O przystąpieniu Jaworzyny Śląskiej do SIM Sudety zdecydowali radni miejscy podczas wrześniowej sesji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group