• Środa, 26 lutego 2020
  • Godz. 4:28
  • Imieniny: Aleksandra, Mirosława
  • Czytających: 707
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Skazani policjanci opuścili areszty

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 10 maja 2011, 15:00
Aktualizacja: Środa, 11 maja 2011, 7:44
Autor: Karolina Osińska
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Marek A., Marcin W. i Wiesław Ż. – byli policjanci skazani nieprawomocnym wyrokiem w głośnej sprawie za współpracę z tzw. gangiem bokserów i aresztowani przez Sąd Okręgowy w Świdnicy, znów są na wolności. Do czasu uprawomocnienia się wyroku nie wrócą za kraty. A wyrok uprawomocni się raczej nieprędko.

- Już dzień po ogłoszeniu wyroku złożyłem wniosek o uzasadnienie - mówi nam Piotr Treczyński, jeden ze skazanych za wręczanie korzyści majątkowych policjantom. - Z prokuratury wyszedł wniosek o uzasadnienie wyroku - mówi też prowadząca sprawę prokurator Karolina Rzeczycka-Jarosz.

Wyrok w tej głośnej sprawie zapadł 18 kwietnia. Świdnicki sąd skazał ośmiu byłych policjantów Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy na kary od 1 roku i 4 miesięcy do 6 lat pozbawienia wolności za przestępstwa przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych, przekroczenie i niedopełnienie obowiązków służbowych, ujawnianie tajemnicy służbowej, utrudnianie prowadzenia postępowań karnych oraz o udział w innych pospolitych przestępstwach. Prokuratura ustaliła, że w maju 1998 r. funkcjonariusze Sławomir C., Stanisław N., Marek A. Wiesław Ż. Marcin W. zostali zwerbowani przez członków świdnickiego gangu i uczestniczyli w jego działalności, aż do czasu rozbicia grupy przez organy ścigania w połowie 2004 r. Ich zadaniem zdaniem śledczych było przekazywanie informacji o zamierzeniach i ustaleniach policji, a w zamian za takie zachowanie policjanci przyjmowali od Stanisława S. i Piotra T. i innych osób korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w kwotach od 200 do 1000 złotych, alkoholu, narkotyków, przedmiotów pochodzących z dokonanych kradzieży i włamań oraz korzyści osobiste w postaci usług seksualnych świadczonych na ich rzecz przez kobiety zatrudniane w agencjach towarzyskich Ranczo i 7 Pokus.

Oskarżony Marek A. wspólnie z innymi osobami miał brać udział i pomagać w dokonaniu kilku kradzieży z włamaniem. Ten sam oskarżony uczestniczył w obrocie znacznymi ilościami amfetaminy, przewożąc porcje narkotyku, swoim samochodem z miejsc jego zakupu do miejsc przechowywania, porcjowania i sprzedaży. Z kolei Marcin W. używając własnego samochodu miał przewozić z Holandii do Polski znaczne ilości narkotyków. Wobec tych dwóch oskarżonych sąd orzekł kary łączne w wymiarze po sześć lat pozbawienia wolności. Oni dwaj, a także Wiesław Ż. skazany na cztery i pół roku więzienia, decyzją sądu zostali aresztowani.

Wszyscy trzej aresztowani złożyli zażalenia na decyzję o zamknięciu ich za kratami. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wypuścił ich na wolność.

- W trakcie postępowania przed Sądem Okręgowym w Świdnicy oskarżeni stawiali się na posiedzenia, nie utrudniali postępowania. Nie było zdaniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu przesłanek do stosowania tymczasowego aresztowania tylko z uwagi na wymiar orzeczonej kary wyrokiem nieprawomocnym Sądu Okręgowego w Świdnicy - wyjaśnia sędzia Witold Franckiewicz z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

***
Zobacz także pierwszy materiał, w którym dziennikarzom o swoich wątpliwościach mówią Piotr Treczyński i Stanisław S.: Sąd skazuje, a bokserzy... zawiadamiają o przestępstwie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xyz 10-05-2011 18:53
Nasza polska rzeczywistość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 10-05-2011 19:06
heheheh brawo swidnicki sąd
~ 10-05-2011 20:46
przekupne cholerne psy na wolnosci!!!
~ 11-05-2011 14:59
Ludzie ! To naprawdę opłaca !! Kradnijcie , gwałćcie , jeździjcie na bani. Jesteśmy bezkarni !! HURA!!
~MiśKrzyś 11-05-2011 18:43
Prosty wniosek Świdnicki Sąd się nie nadaje a Wrocławski Apelacyjny pokazał klasę uchylając bezpodstawny areszt policjantom. Nie wiem kto pisze w/w artykuł ale chyba mało ktoś się tym interesuje pisząc tylko to co dowie się od sędziów i to do tego że mówią co chcą mówić! A nie powiedzą o wnioskach do Sędziego który notorycznie oddalał a przychylał się do prokuratorów, o fałszywych podpisach koronnego tip ...
~Dydys 11-05-2011 20:20
Wrocławski sąd zna się na prawie, i pewnie ta sprawę w końcu słusznie rozwiąże przedstawiając wszystkie dowody a nie tylko garstkę jak u nas.
~hałabałasrałkakała 28-08-2011 1:10
pies to pies ręka ręke myje prace stracili ale znajomosci nie
~:O 7-10-2011 12:10
totalna bzdura wypuscili ich!! teraz to juz kazdy pies wie ze moze czuc sie bezkarnie - ciekawe jakby kogos zabili czy tez by tak bylo. Inna sytuacja gdyby nie byli psami to musieliby siedziec nadal ale jak widac uklady wziely gore nad tym syfem i ze jak byl psem to mozemy go wypuscic. a teraz powoedzcie mi czym oni roznia sie od zwyklych ludzi?? niczym - to powinni odpowiadac przed sadem jak każdy inny. Gdyby to zrobil jakis nastoletk to aresztowali by go odrazu dostałby z 7 lat i tyle a tu prosze z wolnej stopy beda odpowiadac i pewnie nic im nie zrobia... :( I gdzie tu jest sprawiedliwość?? smutne ale prawdziwe. sad swidnicki w 100% popieram. brawo brawo. a miskrzys chyba sam nie wie co pisze... piona

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group