Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Śledztwo w sprawie nielegalnego przywozu i handlu mączką mięsno–kostną

Czwartek, 19 września 2013, 11:28
Aktualizacja: 11:30
Autor: red.
Świdnica: Śledztwo w sprawie nielegalnego przywozu i handlu mączką mięsno–kostną
Fot. archiwum
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego przywozu na terytorium Polski, a następnie handlu ubocznymi produktami zwierzęcymi w postaci mączki mięsno–kostnej, to jest bez zachowania wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie, przez osoby powiązane z wrocławską spółką, prowadzącą działalność produkcyjną na terenie powiatu kłodzkiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od końca 2012r., przy ścisłej współpracy z Głównym Lekarzem Weterynarii oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii we Wrocławiu.

W dniu 17 września 2013r. na polecenie Prokuratury funkcjonariusze Policji zatrzymali trzy osoby związane z wrocławską spółką zajmującą się między innymi produkcją pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych na terenie powiatu kłodzkiego.

W dniu 18 września 2013r. prokurator przedstawił zatrzymanym osobom zarzut popełnienia przestępstwa opisanego w art. 77 pkt. 2 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, polegającego na tym, że w okresie od 2010 do czerwca 2012r. dokonali przywozu na terytorium RP, a następnie handlu ubocznymi produktami zwierzęcymi w postaci mączki mięsno-kostnej w ilości nie mniejszej niż 17.650 ton, bez zachowania wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie. Wartość czarnorynkowa nielegalnie rozprowadzonej mączki wynosi około 17 milionów złotych. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w kwotach od 20.000 zł do 50.000 zł.

W dniu 17 września b.r. na polecenie świdnickiej prokuratury policjanci z dziesięciu Komend Wojewódzkich Policji przy udziale przedstawicieli służb weterynaryjnych, przeprowadzili przeszukania w trzydziestu podmiotach, co do których istniało podejrzenie, że zaopatrywały się w sposób nielegalny w mączkę mięsno-kostną, którą następnie wykorzystywały bezprawnie w prowadzonej działalności lub współdziałały z podejrzanymi w przestępczym procederze. Wśród tych podmiotów byli producenci i pośrednicy w sprzedaży pasz i nawozów, gospodarstwa zajmujące się chowem drobiu i trzody chlewnej, zakłady produkujące mączkę mięsno-kostną oraz firmy transportowe. W kilku przypadkach zabezpieczono próbki pasz, celem poddania ich dalszym badaniom weterynaryjnym.

Śledztwo pozostaje w toku, a z uwagi na konieczność wykonania wielu kolejnych czynności dowodowych, aktualnie nie jest możliwe podanie bardziej szczegółowych informacji na temat ustaleń postępowania.

(Prokuratura Okręgowa w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group