• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 4:58
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 857
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Słomiany ogień da ciepło

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 28 listopada 2009, 10:07
Aktualizacja: 10:52
Autor: UM, opr. MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dokładnie 6 mln 990 tys. zł będzie kosztował montaż pierwszej w Europie linii do produkcji energii cieplnej w ramach zgazowania słomy. Nowatorską również na świecie technologię przygotowali inżynierowie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy.

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej podpisał już umowę z konsorcjum firm MTS Energy Systems, które zamontują w Świdnicy specjalną linię technologiczną do „zgazowania biomasy w postaci słomy luźnej z możliwością alternatywnego zgazowania zrębków drewna”. Zgazowanie biomasy to coraz częstszy sposób uzyskiwania gazu, który można wykorzystać do produkcji energii cieplnej. Instalacja ma być gotowa za pół roku.

Pieniądze na tak dużą inwestycję MZEC pozyskał m.in. dzięki dotacji z Fundacji „EkoFundusz”, wynoszącej 3,6 mln zł, co stanowi ponad połowę wartości całego zdania oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 840 tys. zł. Pozostałą część – 2,55 mln zł – MZEC przeznaczy z własnych oszczędności, wypracowywanych przez lata.

- Węgiel chcemy zastąpić słomą z rzepaku i pszenicy, czy też zrębkami drewnianymi oraz odpadami drzewnymi. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii ograniczymy zanieczyszczenie powietrza w mieście. To nie tylko korzyść dla mieszkańców w postaci czystszego powietrza, ale też szansa na ograniczenie wzrostu cen za ciepło. Dzięki nowej technologii nasz zakład zaoszczędzi na opłatach za emisję CO2 do atmosfery – mówi Ryszard Sobański, prezes MZEC w Świdnicy.

Nowy kontrakt to również dobra wiadomość dla rynku pracy, ponieważ będziemy korzystać z doświadczeń lokalnego przedsiębiorstwa – dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group