Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Spotkanie integracyjne

Sobota, 19 marca 2022, 9:14
Autor: red
Świebodzice: Spotkanie integracyjne
Fot. UM Świebodzice
W czwartek 17 marca, w hali sportowo–widowiskowej świebodzickiego OSiR–u odbyło się spotkanie dla osób, które przyjechały do naszej gminy, uciekając przed wojną w Ukrainie.

Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga. Głównym celem wydarzenia było przekazanie wszystkim uchodźcom z Ukrainy, którzy zatrzymali się w Świebodzicach, kompleksowych informacji w trzech najważniejszych kwestiach:

legalizacji pobytu;
podjęcia pracy;
uczęszczania dzieci do szkół.

Spotkanie poprowadził Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa, który po powitaniu wszystkich obecnych, przedstawił pokrótce tematy, jakie będą poruszane na spotkaniu. Ze względu na duże zainteresowanie tematem jako pierwsza omówiona została kwestia uzyskania PESEL-u. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy obywatel Ukrainy, który uciekając przed wojną, przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski, może wystąpić o nadanie numeru PESEL. W tym celu należy udać się do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Żeromskiego 27, pok. nr 4 Wydział Spraw Obywatelskich, Ochrony Ludności i Działalności Gospodarczej, aby uzyskać niezbędne informacje i pomoc w wypełnieniu wniosku. Celem usprawnienia obsługi, w miarę możliwości, prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie godziny wizyty pod numerem telefonu: 74 666 95 52.

Następnie glos zabrał Burmistrz Miasta, który potępił akt terroru, jakiego dopuściła się Rosja wobec Ukrainy i wyraził swoje wsparcie dla wszystkich obywateli tego kraju. Zapewnił, że Gmina Świebodzice dołoży wszelkich starań, aby każda z osób, która trafiła do naszego miasta poczuła się tu dobrze i bezpiecznie.

W spotkaniu uczestniczyli także Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, członkowie specjalnie powołanego w mieście Zespołu ds. uchodźców z Ukrainy, przedstawiciele placówek oświatowych, Dziekan Dekanatu Świebodzickiego Józef Siemasz , a także osoby reprezentujące świebodzickie jednostki, instytucje, spółki, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz kluby sportowe i organizacje pozarządowe. Spółka ZGK Świebodzice zadbała o bezpieczny transport wszystkich chętnych.

Każda osoba otrzymała kompleksowy informator, ułatwiający poruszanie się w sferze urzędowej w naszej Gminie. Znajdują się w nim objaśnienia jak krok po kroku uzyskać numer pesel, czy założyć profil zaufany, który umożliwi ubieganie się o poszczególne świadczenia.

Jednak wydarzenie miało również inny cel. Mamy ogromną nadzieję, że było płaszczyzną do integracji, wzajemnej komunikacji i stworzenia naszym Gościom poczucia bezpieczeństwa.

Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek, a w czasie kiedy dorośli uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dzieci bawiły się pod opieką animatora.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group