Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Spotkanie opłatkowo – noworoczne

Czwartek, 21 stycznia 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Region: Spotkanie opłatkowo – noworoczne
Fot. www.strzegom.pl
Dzieci, rodzice, babcie i dziadkowie, zaproszeni goście – słowem wszyscy, którzy chcieli spędzić pięknie czas niedzielnego popołudnia, przełamać się opłatkiem, wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek oraz podziwiać jasełka w wykonaniu dzieci z miejscowej PSP – spotkali się 18 stycznia br. w świetlicy wiejskiej w Olszanach.

Organizatorami spotkania opłatkowo – noworocznego, które zgromadziło przy świątecznym stole mieszkańców wsi Olszany byli: radna i sołtys Stanisława Górska, zespół Olszaniacy i rada sołecka. Wśród zaproszonych gości byli: Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia, Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza, ks. Józef Wróbel, proboszcz miejscowej parafii oraz Iwona Zabawa, sekretarz gminy.

Program uroczystości zainaugurowały jasełka, przygotowane przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Piękne stroje, wzruszająca gra aktorska i pasja, z jaką dzieci odegrały scenki z narodzenia Jezusa wzbudzały podziw i uznanie publiczności. – Kiedy dwa lata temu zobaczyłam jasełka w kościele i garstkę osób je oglądających, wpadłam na pomysł pokazania ich mieszkańcom całej wsi i ujęłam je w programie spotkania opłatkowo – noworocznego – mówi Stanisława Górska, sołtys wsi.

Hitem wieczoru był koncert Jerzego Rynkiewicza, tenora znanego szerokiej publiczności z wykonań pieśni żołnierskich na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Z jego nazwiskiem kojarzą się już na zawsze Chabry z poligonu, Wiadomo żołnierz, czy List z Berlina. Artysta zaprezentował publiczności ulubione kolędy, pastorałki, a także słynne covery, które wraz ze sławnym tenorem zaśpiewała olszańska publiczność. Rosyjskie romanse i „Chabry z poligonu” wywołały burzliwe oklaski. Sylwetkę artysty przedstawiła zebranym jego żona Krystyna Rynkiewicz informując, że mąż jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1975-1992 był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi i odnosił wielkie sukcesy, kreując niezapomniane postacie i role w operach, operetkach i musicalach. Z łódzkim teatrem odbył trasy koncertowe po całej Europie. Do znaczących sukcesów tenora należy występ w paryskiej siedzibie Unesco. W 1992 roku wyemigrował do Niemiec, gdzie występował w Teatrze Muzycznym w Osnabrück. Obecnie państwo Rynkiewicz zamieszkują w Jeleniej Górze i bardzo często odwiedzają Strzegom.

Przełamanie się opłatkiem, życzenia u progu Nowego Roku, koncert zespołu „Olszaniacy” i wspólna zabawa i rozmowy wypełniły czas spotkania mieszkańców wsi.

-Inspiracją do organizowania spotkania opłatkowo-noworocznego były konsultacje burmistrza z mieszkańcami gminy. Nasza wieś jest długa, ma prawie 4 km, ludzie są zaganiani, nie widzą się cały rok, a takie spotkania stwarzają możliwość kontaktów, które jak widzę są potrzebne. Ludzie przełamują się opłatkiem i łamią bariery niechęci i nieporozumień. Powraca powoli jedność zamiast podziału – komentuje pani sołtys.

Organizatorzy serdecznie dziękują pani Eli Pienio ze Strzegomskiemu Centrum Kultury, Państwu Teresie i Jerzemu Cichońskim za okazaną pomoc i wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, a władzom gminy za patronat i życzliwą obecność. - Osobiście pragnę podziękować mojej radzie sołeckiej i zespołowi Olszaniacy za akceptację i realizację pomysłów, sprzyjających rozwojowi wsi, a społeczności szkoły podstawowej za to, że występami ubogacają imprezy organizowane przez nas – powiedziała Stanisława Górska, radna i sołtys wsi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group