Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 1017
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Spotkanie opłatkowo–noworoczne z Chórem Św. Cecylii

Piątek, 20 stycznia 2012, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2012, 8:52
Autor: red
Strzegom: Spotkanie opłatkowo–noworoczne z Chórem Św. Cecylii
Fot. użyczone
W niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze odbyło się w dniu 14 stycznia br. spotkanie opłatkowo–noworoczne z udziałem strzegomskiego Chóru Św. Cecylii.

W spotkaniu, które odbyło się w Domu Parafialnym przy Bazylice Mniejszej, oprócz członków chóru wzięli udział m. in.: ks. prałat Marek Babuśka - proboszcz parafii pw. Św. App Piotra i Pawła, zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski, przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn z małżonką oraz dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury - Bożena Bojanowska-Czuk.

Najważniejszym punktem sobotniego spotkania było przełamanie się opłatkiem oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Chór Św. Cecylii powstał w lutym 1946 r. Jego założycielem był pan Domański - ówczesny organista w parafii p.w. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu, a pierwszą solistką Irena Szczepaniak. W 1952 r. nowym organistą i jednocześnie dyrygentem chóru został Edward Forski, który kieruje nim do dnia dzisiejszego.
Do ich repertuaru należą przede wszystkim kolędy, utwory wykonywane w czasie nabożeństw ślubnych i pogrzebów, świąt kościelnych i państwowych oraz w trakcie wizyt biskupów. Są to utwory autorstwa Feliksa Nowowiejskiego, Józefa Łosia, Władysława Gruberskiego, Mikołaja Gomółki, Giovanniego Palestriny, Hendla czy Verdiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group