Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 1007
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie przedsiębiorców w Książu

Czwartek, 19 grudnia 2013, 10:22
Aktualizacja: 10:24
Autor: red.
Wałbrzych: Spotkanie przedsiębiorców w Książu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Zamku Książ odbyło się spotkanie konsultacyjno – informacyjne „Dialog społeczny na Dolnym Śląsku – rozwiązania dla lokalnych pracodawców”, zorganizowane przez Sudecki Związek Pracodawców w ramach realizowanego od kwietnia br. projektu „Wzmocnienie rozwoju Sudeckiego Związku Pracodawców”.

Głównym celem całego projektu jest zwiększenie udziału pracodawców lokalnych w dialogu społecznym, prowadzonym w regionie, a podstawowym celem wczorajszego spotkania było wskazanie pracodawcom, instytucjom i samorządom możliwości, jakie stwarza dialog społeczny w celu zapewnienia rozwoju gospodarczego. Podczas spotkania można się było dowiedzieć, jakie są perspektywy rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej, jakie wsparcie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy w nowym okresie programowania UE, jak pracodawcy powinni zabiegać o kształtowanie przyjaznego otoczenia biznesowego i jakie korzyści dla pracodawców niesie nowa ustawa antykryzysowa.

O nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020, wspieraniu badań naukowych, rozwoju technologicznym, podnoszeniu konkurencyjności segmentu MŚP, wspieraniu gospodarki niskoemisyjnej, promowaniu zrównoważonego transportu, edukacji i osiach priorytetowych RPO mówił dr Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego podczas prezentacji „Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – możliwości rozwoju sektora MŚP w nowej perspektywie finansowej UE".

- W tej perspektywie, którą proponujemy, jest ponad dwa miliardy złotych dla przedsiębiorców. Jesteśmy kilka dni po kolejnych konsultacjach z Komisją Europejską. Tu jest dobra wiadomość – osiągnęliśmy 11 procent kwoty całej alokacji dla Dolnego Śląska jeśli chodzi o mechanizm zwrotny. Będą przeważały dotacje. Będziemy przyjmować mechanizm mieszany. Każda dotacja będzie związana z mechanizmem zwrotnym. Dotacje będą zróżnicowane obszarowo. Te obszary, na których jest większe bezrobocie i mniejszy poziom przedsiębiorczości, będą miały więcej dotacji – powiedział Jerzy Tutaj.

Następnie Dyrektor Generalny Konfederacji Lewiatan - Lech Pilawski - mówił o roli Lewiatana, przedstawił cele i metody działania organizacji pracodawców oraz korzyści płynące ze współpracy różnych podmiotów gospodarczych. O Sudeckim Związku Pracodawców, jego historii, podejmowanych działaniach i planach na przyszłość mówił Prezes Zarządu Sudeckiego Związku Pracodawców - Artur Mazurkiewicz - podczas prezentacji „Sudecki Związek Pracodawców – wczoraj, dziś i jutro”, a Wiceprezes Zarządu Sudeckiego Związku Pracodawców - Marcin Kowalski - mówił o tym, jak budować dialog między administracją a pracodawcami.

- Sudecki Związek Pracodawców istnieje od 1992 roku. Wiele zostało zrobione, zostały utworzone specjalne struktury, które wpisały się w nasze otoczenie. Postanowiliśmy jeszcze intensywniej rozwinąć Związek. W 2002 roku wstąpiliśmy do Konfederacji Lewiatan, co oznacza, że staliśmy się reprezentatywnym związkiem pracodawców. To jest bardzo istotne – jeżeli związek jest reprezentatywny to ma większe możliwości. Samorządy mają obowiązek konsultować z nim pewne dokumenty, wprowadzane uchwały. Związek Pracodawców nie jest Izbą Gospodarczą, chociaż często jest z nią mylony. Jest to odrębna instytucja, która ma większe uprawnienia niż Izba Gospodarcza, bo Izby nie mają reprezentatywności, nie uczestniczą w Komisji Trójstronnej. W 2013 roku mamy 126 członków. Są to mikro, małe, średnie i duże firmy. Oczywiście przeważają mikro i małe firmy – powiedział Artur Mazurkiewicz.

W spotkaniu wziął również udział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który podczas prezentacji „Perspektywy rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej i współpracy z pracodawcami w 2014 roku” omówił plany działania Aglomeracji w najbliższym czasie. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli samorządów i pracodawców.

Projekt „Wzmocnienie rozwoju Sudeckiego Związku Pracodawców” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Patronat honorowy: Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group