Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 640
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie rodziców uczniów klas III Gimnazjum nr 3

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 7 listopada 2015, 12:38
Autor: organizatorzy/opr.red.
Fot. użyczone
3 listopada 2015r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karier odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas III Gimnazjum nr 3 w Świdnicy z doradcami zawodowymi Iloną Janecka z Młodzieżowego Centrum Kariery w Świdnicy i Danielem Wijasem z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu, którego tematem było „ PRZYSZŁOŚĆ W WASZYCH RĘKACH– JAK MĄDRZE POMÓC DZIECKU”.

Na zaproszenie szkolnego doradcy zawodowego Renaty Jończyk we wtorkowe popołudnie odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie dla rodziców uczniów ostatnich klas gimnazjum. Zaproszeni goście przedstawili czynniki wyboru drogi zawodowej. Zwrócili uwagę na rolę i zadania rodziców - pierwszych i najważniejszych doradców zawodowych w życiu dziecka.

Wskazano drogi  i sposoby pomocy nastolatkom w bardzo kluczowym dla nich momencie – wybór szkoły ponadgimnazjalnej to niejednokrotnie wybór zawodu, czyli także pracy i stylu życia. Pan Wijas zwrócił szczególną uwagę na czynniki zdrowotne, które bardzo często ograniczają wybór przyszłego zawodu, pani Janecka przedstawiła kluczowe zmiany jakie zaszły w szkolnictwie ponadgimnajalnym od bieżącego roku szkolnego. Wszystkich wskazówek wysłuchano z ogromnym zainteresowaniem, co dowodzi konieczności kontynuowania tego typu spotkań dla rodziców.
 
- Wiem, że mogę liczyć na pomoc. W szkole jest ktoś , kto pomoże  mojemu dziecku dokonać trafnego wyboru - powiedziała po spotkaniu mama uczenia klasy III b- Ja nie miałam takiej szansy. Wybrałam zawód, którego nie wykonuję. Musiałam przekwalifikowywać się kilka razy, bo rynek pracy jest tak dynamiczny, że wymusza na nas zmiany i to nie zawsze korzystne dla zainteresowanego. Dlatego tego typu spotkania powinny odbywać się jak najczęściej.
 
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w szkole organizowane są zarówno zajęcia  indywidualne, jak i grupowe. Organizowane są wycieczki zawodoznawcze, spotkania z ludźmi sukcesu oraz bardzo liczne rozmowy na temat kim mam być w przyszłości i czy mi się to będzie opłacać?
 
Rodzice uczniów Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zawsze mogą liczyć na pomoc doradcy zawodowego, który pracuje codziennie w gimnazjum.
 
***
Rady dla rodziców, których dziecko wybiera szkołę ponadgimnazjalną
1.       Twoja postawa ma wpływ na wybory Twojego dziecka – bądź razem z nim  w momencie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.
2.       Twoje doświadczenia z czasów wyboru szkoły mogą być cenne dla twojego dziecka, opowiedz mu o nich.
3.       Pomagaj swojemu dziecku w przygotowaniach do egzaminu gimnazjalnego; zwróć uwagę na to, czy uczy się systematycznie.
4.       Twoje ambicje i marzenia nie muszą być zgodne z możliwościami  i zainteresowaniami Twojego dziecka; skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego w poradni psychologiczno – pedagogicznej;
5.       Pomóż dziecku znaleźć informacje o zawodach; postaraj się uświadomić dziecku wady i zalety zawodu, który chce wybrać, aby później nie było rozczarowane; opowiedz dziecku o swoich doświadczeniach zawodowych;
6.       Pomóż dziecku zebrać informacje o sieci szkół, jakie są typy szkół, kierunki kształcenia, profile;
7.     Wspólnie poszukajcie informacji dotyczących wymagań rekrutacyjnych do danej szkoły. Realne określenie wymarzonej możliwości dostania się do danej szkoły będzie bardzo pomocne;
8.       Spróbuj wspólnie z dzieckiem opracować plan awaryjny;
9.       Przekonaj dziecko, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc i wsparcie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group