Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Stan wody w rzekach podnosi się, synoptycy i hydrolodzy alarmują

Wtorek, 28 września 2010, 3:10
Aktualizacja: 13:23
Autor: KO
Dolny Śląsk: Stan wody w rzekach podnosi się, synoptycy i hydrolodzy alarmują
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś od godz. 8.00 do godz. 18.00 w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim ma spaść od 10 do 20 mm deszczu, miejscami około 30 mm, a w części nizinnej województwa od 5 do 15 mm. – Najwyższe wzrosty stanów wody wystąpią w zlewniach Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy gdzie lokalnie stany alarmowe mogą zostać przekroczone od 50 do 100 cm – alarmuje dyżurny hydrolog Leszek Jelonek z wrocławskiego biura Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziś zaraz po północy sprawdzony został poziom wody w rzekach i zbiornikach w naszym województwie. I tak w Łazanach na Strzegomce – stan ostrzegawczy (201 cm), w Chwaliszowie na tej samej rzece – stan wysoki (182 cm). W Świebodzicach na Pełcznicy – stan średni (119 cm). W Jugowicach na Bystrzycy brak stanów charakterystycznych, jest tam 58 cm. Za to już w Lubachowie – stan wysoki (183 cm). W Kraskowie na Bystrzycy dziś o godz. 0.30 zanotowano stan ostrzegawczy (226 cm, podczas gdy średni stan wody wynosi tu 136 cm). Stan ostrzegawczy przekroczony jest też w Mietkowie (208 cm, stan średni to 164 cm). Potok Czarna Woda w Gniechowicach osiągnął poziom 198 cm, jest to stan alarmowy. Stan alarmowy też wystąpił na Bystrzycy w Jarnołtowie (234 cm, podczas gdy stan średni w tym miejscu wynosi 113 cm).

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu wydało ostrzeżenie o najwyższym stopniu zagrożenia dla Dolnego Śląska. Ważne jest ono do godz. 18.00. Opady deszczu w dzień części nizinnej województwa mają stopniowo słabnąć i przechodzić w opady przelotne. Ale w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim utrzymają się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Dyżurny synoptyk Piotr Mańczak wylicza możliwe skutki: - Liczne podtopienia; duże trudności komunikacyjne, zagrożenie życia.

Ostrzeżenie Biura Prognoz Hydrologicznych Wrocław też ma najwyższy stopień zagrożenia. - Opady deszczu będą powodowały wzrosty i wahania stanów w strefie wody wysokiej w rzekach środkowego dorzecza Odry – mówi Leszek Jelonek. - Skutki: zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group