Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Starosta zdradza przedsiębiorcom najnowsze fakty o inwestycjach drogowych

Czwartek, 19 sierpnia 2010, 10:49
Aktualizacja: 15:24
Autor: KO
Świdnica: Starosta zdradza przedsiębiorcom najnowsze fakty o inwestycjach drogowych
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich na swoje wczorajsze spotkanie zaprosiło władze powiatu. Członkowie organizacji ze starostami rozmawiali o inwestycjach. Zygmunt Worsa zdradził, jak postępują prace przy budowie łącznika do autostrady.

Szef SPiKŚ Edward Szywała nazwał inwestycje drogowe wyjściem na świat. A ono niezwykle jest przedsiębiorcom potrzebne. Starosta Zygmunt Worsa opowiedział więc o kulisach przygotowań do wielkiej budowy szosy.

- Zmienialiśmy przebieg drogi trzykrotnie z pięcioma wersjami – powiedział starosta Worsa. Problemem była nowelizacja ustawy drogowej, a także wytyczne związane z ochroną środowiska. Na koniec powiat czekały jeszcze dwadzieścia trzy uzgodnienia. – W tym z siedmioma spółkami kolejowymi, a co to znaczy, to wie tylko ten, kto coś próbował z koleją załatwić – dodał Zygmunt Worsa.

Od 26 czerwca trwa budowa. Na razie toczą się prace ziemne.

- Na całym odcinku trzynastu kilometrów humus jest już zdjęty poza dwoma odcinkami lasów i dwoma fragmentami bagnistymi – opowiadał starosta. W lasach w tym tygodniu rozpoczęła się wycinka drzew. Dopiero teraz, ponieważ trzeba było czekać do 15 sierpnia, aż zakończy się sezon lęgowy ptaków.

Trasa łącznika do autostrady nie będzie prowadzić przez żadną wieś.

- Najbliżej do domów mieszkalnych trasa będzie przebiegać w dwóch miejscach: w Bagieńcu jest nowe osiedle domków, sto dwadzieścia pięć metrów od drogi, i w Łażanach domy będą około osiemdziesiąt metrów od ronda – powiedział starosta Worsa. – W Bagieńcu będą zamontowane ekrany dźwiękochłonne.

Zygmunt Worsa powiedział też o planach budowy małej obwodnicy Świdnicy, która ma zaczynać się przed Słotwiną i wpinać się do ronda, na którym swój początek będzie miał budowany łącznik. Małą – zachodnią – obwodnicę miasta ma wybudować województwo.

- Niestety pieniądze na nią nie są jeszcze ostatecznie zapewnione – powiedział starosta. – Prasa różne rzeczy pisze, ale my z panem wicestarostą wiemy swoje.

- Przeczytaliśmy dokumenty – dodał Ryszard Wawryniewicz, wicestarosta.

Co więc z tą małą obwodnicą? Członek zarządu województwa dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł zapewniał, że prace przy jej budowie ruszą w najbliższych miesiącach (więcej: tutaj). Świdniccy urzędnicy miejscy sprawdzili stan zaawansowania prac nad finansowaniem szosy i okazało się, że duże kwoty województwo na tę inwestycję planuje przeznaczyć dopiero w 2012 i 2013 r. (więcej: tutaj).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group