Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Stop przemocy

Środa, 2 kwietnia 2014, 19:38
Aktualizacja: 19:39
Autor: red.
Żarów: Stop przemocy
Fot. UM Żarów
"Otwórz oczy – reaguj na przemoc wokół ciebie" takie hasło było motywem przewodnim konkursu, ogłoszonego w listopadzie minionego roku przez żarowski zespół interdyscyplinarny do spraw przemocy w rodzinie. Jego uczestnicy, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum swoje "nie" dla przemocy wyrażali w formie prac plastycznych.

We wtorek, 1 kwietnia podczas rozstrzygnięcia konkursu przedstawiciele zespołu interdyscyplinarnego nagrodzili tych, których prace były pomysłowe i oryginalne. - W wielu rodzinach występuje przemoc domowa. Nie mówią jednak o tym, bo się wstydzą i boją. A i często czują się winne za zaistniałą sytuację. Tymczasem najważniejsze jest, aby zrobić ten pierwszy krok i przerwać milczenie. To po to właśnie na terenie naszej gminy funkcjonuje zespół interdyscyplinarny, aby wspierać i pomagać rodzinom oraz osobom dotkniętym przemocą - mówiła dyrektor żarowskiego gimnazjum Helena Słowik.

Zespół interdyscyplinarny od 2011 roku na terenie gminy Żarów tworzą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, Szkoły Podstawowej z Żarowa, Mrowin i Imbramowic, Zespołu Szkół, Stowarzyszenia "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła" z Zastruża, gimnazjum, Urzędu Miejskiego i Sądu Rejonowego ze Świdnicy. To właśnie oni są najbliżej tych, których dotyka przemoc. To oni podejmują konkretne działania i opracowują indywidualny plan pomocy. - Jeżeli jesteś świadkiem przemocy domowej pamiętaj, że twoim moralnym obowiązkiem jest reakcja. To od twojej reakcji zależeć może czyjeś zdrowie, a nawet życie. Świetnie z tym tematem poradzili sobie najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Do zespołu wpłynęły w sumie 44 prace, w tym 21 wykonali uczniowie gimnazjum, a 23 uczniowie szkół podstawowych. Za takie potraktowanie tego tematu autorzy najbardziej kreatywnych prac otrzymali atrakcyjne nagrody - podkreślała Teresa Borowiec, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego w Żarowie.

Tablety, odtwarzacze MP 4 i gry edukacyjne, ufundowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej z budżetu gminy trafiły do sześciu uczniów.

W kategorii uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych:

I miejsce: Mateusz Stańczyk - VI kl. szkoły Podstawowej w Imbramowicach
II miejsce: Martyna Wichot - V klasa Szkoły Podstawowej w Żarowie
III miejsce : Jakub Dulemba - V klas Szkoły Podstawowej w Żarowie.

W kategorii uczniów gimnazjum:

I miejsce: Aleksandra Trafas kl. II
II miejsce: Magdalena Węglarz kl. II
III miejsce: Magdalena Grzeszczak kl. II

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group