Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1386
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Stracił ponad 100 tysięcy

Czwartek, 4 kwietnia 2024, 7:52
Aktualizacja: 15:53
Autor: red
powiat świdnicki: Stracił ponad 100 tysięcy
Fot. KPP Świdnica
Do świdnickich policjantów zgłosił się 67–latek, który padł ofiarą oszustów. Mężczyzna przeglądając strony internetowe zauważył reklamę dotyczącą inwestycji w akcje koncernu naftowego. Wypełnił formularz, a już następnego dni zadzwonił rzekomy konsultant. Później mężczyzna zainwestował małą kwotę oraz zainstalował „specjalny program” . 67–latek stracił 107 tysięcy złotych.

(3 kwietnia) do świdnickich policjantów zgłosił się 67– letni mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany. Jak wynikało z jego relacji kilka dni wcześniej przeglądając strony internetowe znalazł ogłoszenie dotyczące możliwości inwestycji w akcje koncernu naftowego. Wypełnił formularz podając swoje dane oraz numer kontaktowy. Następnego dnia zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako konsultant firmy inwestycyjnej i wyjaśnił, że aby doszło do nawiązania współpracy w inwestycji 67-latek musi dokonać pierwszej wpłaty w kwocie 1114 zł. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia wykonał płatność BLIKIEM.

Po wykonaniu płatności kontakt z rzekomym konsultantem ustał...wówczas mężczyzna zaczął analizować całą sytuację i postanowił wycofać się z inwestycji i odzyskać przesłane wcześniej pieniądze. Następnego dnia próbował nawet skontaktować się z mężczyzna z którym wcześniej rozmawiał, ale bezskutecznie.

Rzekomy konsultant jednak znów nawiązał kontakt. Wówczas 67-latek kategorycznie oświadczył, że chce wycofać się z inwestycji. Rozmowa trwała bardzo długo, a ostatecznie na kolejną rozmowę umówili się następnego dnia.

I tak też się stało... następnego dnia znów 67-latek odebrał telefon, ale w słuchawce usłyszał już inny głos, który także przedstawił się jako konsultant firmy inwestycyjnej. Ten mężczyzna tak poprowadził rozmowę, że namówił poszkodowanego, aby na swoim laptopie zainstalował specjalną aplikację wskazaną przez oszustów.

Kiedy 67-latek otworzył ją wyglądała jak program do skanowania dokumentów, oszuści wówczas poprosili o zeskanowanie dowodu osobistego lub prawa jazdy. Kiedy mężczyzna odmówił polecili by zalogował się do swojej bankowości internetowej. Mężczyzna zalogował się wówczas przez swój telefon. W trakcie kiedy był zalogowany, i cały czas prowadził z oszustami rozmowę nagle zaczęły przychodzić do niego wiadomości sms z kodami, widział też jak generowane są przelewy z jego rachunku. Podczas kiedy 67-latek rozmawiał z oszustami żona zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała konto, ale oszuści zdążyli przelać z konta już 107 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group