Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bystrzyca Górna: Strażacy ochotnicy potwierdzili gotowość

Niedziela, 26 maja 2019, 7:28
Aktualizacja: 8:30
Autor: red
Bystrzyca Górna: Strażacy ochotnicy potwierdzili gotowość
Fot. Gmina Świdnica
Kolejna edycja gminnych zawodów sportowo–pożarniczych potwierdziła wyszkolenie bojowe strażaków ochotników.

Tym razem boisko sportowe w Bystrzycy Górnej było areną pożarniczych zmagań. Uczestnicy nie mieli łatwego zadania. Zmagali się ze słońcem, ale i z deszczem. W grupie „A” mężczyźni - 1 miejsce zdobyła jednostka z OSP Witoszów, a w grupie „C”- kobiety – 1 miejsce przypadło w udziale dla OSP Burkatów. W grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – najlepszą była MDP Witoszów.

W sobotnie przedpołudnie na płycie boiska sportowego w Bystrzycy Górnej do zawodów zgłosiło się 21 drużyn. Miały one na celu sprawdzenie umiejętności strażaków oraz sprzętu.

Ogromnie się cieszę, że tym razem w Bystrzycy Górnej mogę otwierać gminne zawody sportowo-pożarnicze. Patrząc na liczny udział drużyn, a w szczególności dzieci i młodzieży można być spokojnym o przyszłość naszych jednostek. Życzę Państwu wielu sukcesów i sportowej rywalizacji – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, podczas oficjalnego otwarcia.

Na uwagę zasługuje fakt, że gmina Świdnica, jako pierwsza w powiecie świdnickim zrealizowała program bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Do zabezpieczenia społeczeństwa i mienia, w ramach zadania własnego utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S” (OSP: Burkatów, Bystrzyca, Gogołów, Grodziszcze, Lutomia, Mokrzeszów, Panków i Witoszów), w tym 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów. Ponadto wszystkie jednostki włączone do KSRG są wyposażone w zestawy ratownictwa drogowego. W działaniach ratowniczych czynny udział bierze 172 strażaków ratowników w pełni przeszkolonych w zakresie podstawowym, w tym 62 druhów strażaków z ukończonym kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Jednostki OSP w Gminie Świdnica dysponują 13 samochodami ratowniczo-gaśniczymi w tym 4 pojazdy klasy ciężkiej, 6 klasy średniej oraz 3 klasy lekkiej.

Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się ostatnia konkurencja – ćwiczenia bojowe. Sportowa rywalizacja trwała do ostatnich minut, a to właśnie sekundy decydowały o końcowych wynikach.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawiała się następująco:

W grupie MPD „drużyna mieszana” wiek 12-15 lat

1.miejsce MDP Witoszów

2. miejsce MDP Lutomia

3. miejsce MDP Grodziszcze

W grupie MPD chłopcy wiek 12-15 lat

1.miejsce MDP Witoszów

W grupie MPD chłopcy wiek 16-18 lat

1.miejsce MDP Grodziszcze

W grupie C kobiety

1.miejsce OSP Burkatów

2. miejsce OSP Lutomia

3. miejsce OSP Gogołów

W grupie A mężczyźni

1.miejsce OSP Witoszów

2. miejsce OSP Burkatów

3. miejsce OSP Bystrzyca

4. miejsce OSP Gogołów

5. miejsce OSP Panków

6. miejsce OSP Mokrzeszów

7. miejsce OSP Lutomia

8. miejsce OSP Grodziszcze

Po zakończeniu zawodów wójt gminy Świdnica wraz z komisją sędziowską podziękowała wszystkim za udział w zawodach. Następnie zostały wręczono dyplomy, medale oraz puchary. Dla najmłodszych uczestników tegorocznych zawodów wójt gminy Teresa Mazurek ufundowała apteczki. Gdyby podczas tegorocznych zawodów oceniać kibicowanie i zagrzewanie drużyn do sportowej rywalizacji, to z pewnością pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy się paniom i strażakom z OSP Gogołów oraz druhom i druhnom z MDP Gogołów.

Dla przypomnienia. W 2018 r. do 5 ochotniczych straży pożarnych w gminie Świdnica trafił sprzęt, w postaci 2 defibrylatorów, zestaw ratownictwa medycznego, pilarka ratownicza, rozpieracz kolumnowy oraz spornik progowy. Jego wartość to 47,4 tys. zł. Wkład własny gminy Świdnica wynosił 1% wartości inwestycji, czyli 474 zł. Natomiast w 2017 roku dzięki projektowi partnerskiemu, którego liderem była gmina Świdnica zwiększył się poziom bezpieczeństwa w 11 gminach, 6 powiatach woj. dolnośląskiego. Zakupiono: 10 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 hydrauliczne zestawy ratownictwa technicznego, w tym 1 samochód dla OSP Burkatów. Wartość projektu to 6,3 mln zł, a 4,03 mln zł stanowiło przyznane dofinansowanie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group