Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegom ma budżet na 2017 rok

Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 7:45
Aktualizacja: 11:48
Autor: red
Strzegom: Strzegom ma budżet na 2017 rok
Fot. UM Strzegom
29 grudnia 2016 r. odbyła się ostatnia w minionym roku sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Jej najważniejszym punktem było głosowanie nad uchwałą w sprawie budżetu gminy Strzegom na 2017 rok, za którą radni zgodnie się opowiedzieli.

Za nami 2016 rok, który pod względem zrealizowanych w gminie Strzegom inwestycji był bardzo dobry. Założenia przyjęte do budżetu na 2017 rok wskazują, że będzie on równie bogaty w nowe zadania i przedsięwzięcia. Wydatki na zadania inwestycyjne wyznaczone w budżecie na rok 2017 wynoszą 21 120 800 zł i stanowią 19,01 % wydatków budżetowych ogółem. W tym roku zostanie zrealizowane, tak bardzo oczekiwane przez mieszkańców zadanie pn. „Przebudowa dróg gminnych w Strzegomiu: ul. Paderewskiego, Matejki łączących się z drogą wojewódzką nr 374”, w ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Do realizacji planowane jest także zadanie pn. „Ograniczenie indywidualnego ruchu zmotoryzowanego w centrum miasta poprzez budowę ścieżki rowerowej oraz przebudowę ciągów pieszych wzdłuż Alei Wojska Polskiego w Strzegomiu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.” We wrześniu 2016 r. złożono wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia, planowany termin rozstrzygnięcia to luty 2017, instytucją dofinansowującą jest Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Dużo się będzie działo również, jeśli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne. Zaplanowane zostały remonty remiz w Stanowicach, Granicy i Kostrzy oraz zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Goczałkowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jak co roku, sołectwa będą miały do dyspozycji fundusz sołecki. W 2017 r. będzie to ogólna kwota 413 808 zł. Do realizacji zostały zaplanowane również zadania inwestycyjne w ramach budżetu obywatelskiego w łącznej kwocie 406 200 zł, w tym: „Parkolandia” – modernizacja placu zabaw Publicznego nr 3 w Strzegomiu, huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych, przenośny system nagłośnienia przeznaczony do realizacji zadań Towarzystwa Przyjaciół Dzieci etap II, utworzenie hot-spotów na terenie Rynku oraz OSiR-u, montaż monitoringu wizyjnego w PSP nr 3 w Strzegomiu, remont i modernizacja podwórka położonego w centrum miasta między ulicami Boh. Getta, Świdnicką, Krótką Ogrodową a Rynkiem. Duże zmiany czekają gminne placówki oświatowe. W 2017 r. rozpocznie się budowa budynku Publicznego Przedszkola nr 4 wraz z oddziałem żłobkowym. Zaplanowane też zostały zadania w ramach projektu termomodernizacja budynków szkolnych i przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaroszowie, Publicznym Przedszkolu w Stanowicach, Publicznym Przedszkolu nr 2 w Strzegomiu oraz Gimnazjach nr 1 i nr 2 w Strzegomiu. W tym roku zakończona zostanie także budowa małej przyszkolnej pływalni „Dolnośląski Delfinek” w Strzegomiu. Zadanie to jest realizowane przy współudziale środków z Funduszu Kultury Fizycznej (Ministerstwo Sportu i Turystyki) oraz środków budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Dolnośląski Delfinek”. Strzegomian z pewnością także ucieszy dalsza modernizacja alejek cmentarnych. W budżecie zaplanowano ponadto środki na remonty zabytków, realizację konkursów „Odnów i wygraj” oraz „Innowacyjna wieś”, programy profilaktyki zdrowotnej, akcję „Bezpieczna Kobieta”, dotacje dla organizacji pozarządowych, stypendia dla dzieci i młodzieży oraz pomoc społeczną.

Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię na temat przedłożonego projektu budżetu. Komisja Budżetu, Finansów, Planowania i Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Rady Miejskiej w Strzegomiu również nie miała wątpliwości, że gminny budżet na 2017 r. jest skonstruowany bez zarzutu i uwzględnia najważniejsze potrzeby mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group