Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 927
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegom ma swoich pancernych

Sobota, 13 kwietnia 2013, 11:55
Aktualizacja: 11:57
Autor: red.
Strzegom: Strzegom ma swoich pancernych
Fot. użyczone
„Deszcze niespokojne potargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat". Tak brzmiał wers piosenki z "Czterech Pancernych i pies", filmu, który zna niemalże każdy Polak. Strzegom ma także swoich pancernych, którzy z pasji do historii i militariów utworzyli zgrupowanie.

Grupa Pancerni ze Strzegomia powstała 5 lat temu z inicjatywy dwóch pasjonatów historii i militariów. Pancerni zajmują się odtwarzaniem teatru żywej historii, czyli drobnego ułamka okresu II Wojny Światowej, w której przyszło żyć ich dziadkom i rodzicom. – Pogłębiamy wiedzę z życia żołnierzy września 39 i wojska polskiego – mówi Bolesław Cyga, szef grupy Rekonstrukcji Historycznej. Grupa powstała w celu zbierania i utrwalania historii rodzinnych z okresu II Wojny Światowej oraz prezentacji własnych zbiorów. - W naszej kolekcji posiadamy kolekcje mundurów wojska polskiego z kampanii wrześniowej, mundury Wehrmachtu 1944, Armii Czerwonej 1943, Wojska Polskiego z okresu 1943 roku i wiele innych formacji militarnych - wyjaśnia Bolesław Cyga.

Koszt pełnego wyposażenia rekonstruktora to kwota około 6000 tys zł. Grupa dysponuje replikami broni: Ckm Maxim wz 1910, Ckm Goriunow, ręcznego karabinu maszynowego diektieriew wz 1928, pistoletu maszynowego pepesza wz. 1941, Mauser wz 1989, karabinu Mosin wz 1891 i wiele innych replik broni, które wykonali sami. - Posiadamy także pojazdy: Gaz 69, Auto Union F9, Volkswagen Iltis, motocykle marki Ural M66, Nsu, K750 oraz opancerzony transporter kołowy BRDM - opowiada. Grupa Pancernych liczy 10 osób. Są to nie tylko mieszkańcy Strzegomia, ale również okolicznych miejscowości Goczałkowa, Bielawy oraz Krasowic koło Namysłowa. Warto nadmienić, że najmłodszy rekonstruktor ma 14 lat, zaś najstarszy 56. W grupie są także cztery kobiety.

- Panie w naszej grupie zajmują się odtwarzaniem ludności cywilnej z tamtej epoki oraz żołnierzy sanitariuszki, w zależności od wystawianej i odtwarzanej rekonstrukcji - mówi Bolesław Cyga. Wspólne spotkania, prelekcje i manewry odbywają
się co najmniej raz na miesiąc. Rekonstruktorzy grupy brali udział w kilku eventach między innymi w zdjęciach do filmu "Riese", "Księżna Daisy", "Walka o Wolfsberg". - Byliśmy zaproszeni przez organizatorów EURO 2012 we Wrocławiu do asystowania i eskorty Pucharu UEFA ze stadionu do Rynku, w historycznych mundurach i pojazdach. Uczestniczymy od kilku lat w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, bierzemy udział w prestiżowych międzynarodowych zlotach pojazdów militarnych i wojskowych w Brnem Sulinowie i Darłowie, uczestniczymy w meetingach organizowanych przez szkoły w Jaroszowie i Piotrowicach - mówi szef grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Warto dodać, że Pancerni zapraszani są także na wystawy związane z Prezentacją Grup Historycznych. – Na jednej z takiej wystaw w Dzierżoniowie w zeszłym roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pancerni została uhonorowana Pucharem za oryginalne mundury "Wrzesień 39." – opowiada Bolesław Cyga.

Działania grupy skierowane są do miłośników zielonego koloru, militariów i historii. - Dlatego nazywamy to teatrem żywej historii, ponieważ każdy może dotknąć munduru, potrzymać replikę broni, czy zobaczyć jak wygląda motocykl 1943 roku, a nawet się
przejechać zabytkowym pojazdem - podsumowuje Bolesław Cyga. A czym rekonstruktorzy zajmują się na co dzień? - Część z członków grupy na co dzień prowadzi swoje firmy, pozostali pracują zawodowo, a dwie osoby uczęszczają do szkoły
- opowiada Bolesław Cyga.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group