Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1013
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegom pamiętał o Żołnierzach Wyklętych. Duże rondo ma patrona

Wtorek, 28 lutego 2017, 13:48
Autor: red
Strzegom: Strzegom pamiętał o Żołnierzach Wyklętych. Duże rondo ma patrona
Fot. UM Strzegom
Podobnie jak przed rokiem, w Strzegomiu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Głównym punktem był bieg "Tropem Wilczym", którego ideą było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

26 lutego br. o godz. 12:00 na terenie boiska Zespołu Szkół oraz w Parku "Strzegomskie Planty" wystartowało ok. 100 osób. Uczestnicy niedzielnego biegu mieli do pokonania 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka "Lalka", który poległ w 1963 roku. Na mecie na biegaczy czekały pamiątkowe medale i ciepły posiłek. Głównym organizatorem strzegomskiego biegu był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Strzegomski Szczep Drużyn Harcerskich im. Orląt Lwowskich. - Cieszę się, że Strzegom drugi rok z rzędu włączył się do ogólnopolskiej akcji organizacji biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku aż w 230 miastach odbyły się podobne biegi - informuje Grzegorz Pidanty, podharcmistrz ZHR Strzegom. - Uważam, że godnie uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Podczas biegu panowała miła, serdeczna i rodzinna atmosfera - dodaje Grzegorz Pidanty.

Przed biegiem - w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel - odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Przypomnijmy, że imieniem i nazwiskiem zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana nazwano rondo położone na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 i drogi wojewódzkiej nr 374 (koło Lidla). Ostatnim akcentem niedzieli była bezpłatna projekcja filmu pt. "Popiełuszko. Wolność jest w nas" w kinie Strzegomskiego Centrum Kultury.

Partnerami wydarzenia byli: burmistrz Strzegomia, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, Strzegomskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Zespół Szkół w Strzegomiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group