Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 689
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegomka po renowacji

Czwartek, 27 grudnia 2012, 10:34
Aktualizacja: 10:36
Autor: red.
Strzegom: Strzegomka po renowacji
Fot. UM Strzegom
Zaniedbane, zamulone, porośnięte krzakami i chaszczami koryto rzeki Strzegomki, to już przeszłość. Dziś solidnie odrestaurowane ukazuje swoje dawne piękno, które zostało odkryte także dzięki współpracy mieszkańców Grabów z władzami miasta.

Prace na pewnym odcinku polegały na odtworzeniu zdewastowanego, dwudzielnego koryta rzeki. To dzięki informacjom pozyskanym od Krzysztofa Kaszuba już po remoncie Strzegomki odtworzono stare dwudzielne koryto rzeki na odcinku ok. 100 m. Dodajmy, że w trakcie konserwacji rzeki na tym odcinku nie zauważono żadnego śladu dwudzielnego koryta, ani też nie było jakiegokolwiek śladu dokumentacyjnego po ostatniej konserwacji w latach 60- tych.

Po dokonanym odbiorze okiem gospodarza spojrzał na wykonane prace Bogdan Konarski, Kierownik Nadzoru w Legnicy, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który 17.12.2012 r. odwiedził Strzegom. Po oględzinach w terenie pan Konarski wyjaśnił nam również pojęcie dwudzielności koryta Strzegomki.

- Odrestaurowane koryto rzeki Strzegomki, jak widać na pewnych odcinkach jest dwudzielne, a mianowicie dolna część, w której płynie obecnie woda jest przeznaczona do przepływów niskich. Natomiast większe wody powodziowe rozlewają się na całą szerokość między murami i całą szerokością koryta płyną. Dlaczego to jest tak zrobione? Rumosz, który unosi się w rzece ma pewną średnicę i ciężar. Płynąca woda ma swoją prędkość. Gdyby płynęła całą szerokością koryta, jej prędkość byłaby mniejsza i rumosz osadzał by się, zamulając koryto. W korycie dwudzielnym rumosz tak szybko nie osiada - opowiada Bogdan Konarski.

- Wykonanie prac oceniam bardzo pozytywnie. Wykonawca był solidny i wzorowo wykonał powierzone mu prace - dodał.

Dodajmy, że wykonawcą robót był Zakład Budownictwa i Melioracji Wodnych "OSTROGA" - Lidia Bachor, Bartłomiej Ciechanowski z Milicza.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy UM w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group