• Wtorek, 25 lutego 2020
  • Godz. 21:35
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora
  • Czytających: 734
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Światełko dla Mai” – zabrakło samorządowców i zwykłych świdniczan

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 27 lutego 2011, 14:20
Aktualizacja: 20:37
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Znani artyści przekazali swoje dzieła na charytatywną aukcję, kilkoro z nich przybyło do świdnickiego teatru, aby zobaczyć licytację. Witek Łukaszewski z zespołem No Smoking przyjechali z Warszawy do Świdnicy, żeby za darmo zagrać dla Majeczki. I zagrali – dla trzydziestu osób, które przyszły na „Światełko dla Mai”. – Artyści chcieli zobaczyć ludzi, którzy podziwiają ich pracę – powiedziała nam Małgorzata Tyczyno, mama chorej dziewczynki, której było niesamowicie wstyd za to, że tak niewielu świdniczan pojawiło się na imprezie. – Powiedzieli, że jak będziemy robić kolejną akcję, to nie w Świdnicy. Świdnica jest dla nich skreślona.

Wstydzić powinni się przede wszystkim ci, którzy obiecali, że będą, ale nie przyszli. Mowa o świdnickich samorządowcach, którzy przed wyborami posługiwali się Mają, aby zyskać w oczach społeczeństwa. Kandydaci do rad i na szefów gmin grali dla Mai charytatywny mecz (zobacz: tutaj). Ale to było przed wyborami. Teraz, gdy stołki obsadzone, nie zobaczyliśmy na widowni świdnickiego teatru nikogo z władz miasta czy powiatu, żadnego z radnych. A wiele z tych osób potwierdzało, że przyjdzie.

- Na zachodzie takie akcje przyciągają tłumy - mówił ze sceny zaskoczony tak mizerną frekwencją Witek Łukaszewski. A pod koniec koncertu, gdy sprowokowana przez perkusistę Mariusza Bobka Bobkowskiego widownia klaskała, powiedział: - Brawo dla was, że tu jesteście.

Rzeczywiście brawa należą się tym, którzy pojawili się wczoraj w teatrze. Warto było przyjść chociażby dla koncertu Witka Łukaszewskiego i zespołu No Smoking (Marcin Ruszkiewicz – bas, Marek Manowski – klawisze, Mariusz "Bobek" Bobkowski – perkusja, Robert Komorowski – instrumenty perkusyjne, Angelika Bobkowska – taniec flamenco). Usłyszeliśmy melodie gigantów rocka w połączeniu z rytmami flamenco. Do tego mogliśmy podziwiać dzieła sztuki. Chętni kupili szesnaście z ponad sześćdziesięciu wystawionych dzieł.

Z aukcji uzyskano 5550 zł (1150 zł gotówką i 4400 zł przelewem). Do tego 90 zł ze sprzedaży płyt i 78 zł z puszek, z którymi chodziły zuchy z gromady Leśne Duszki (w jednej z puszek było 5 zł, w kolejnej 35 zł, w następnych 28 zł i 10 zł). Zuchy dzielnie pomagały też w prezentacji obrazów i innych dzieł wykonanych przez artystów.

Na rehabilitację Mai potrzeba rocznie 38 tys. zł. Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca niewielką część, mama dziewczynki obliczyła, że to, co daje NFZ wystarcza na 54 dni rehabilitacji w roku. A Majeczka potrzebuje codziennych zajęć, codziennych zabiegów. Co więc uda się zrobić dzięki wpływom ze „Światełka dla Mai”?

- Będzie opłacona rehabilitacja integracji sensorycznej, na cały rok, bo akurat te zajęcia są raz w tygodniu - mówi Małgorzata Tyczyno. - Ta rehabilitacja stymuluje układ przedsionkowy, który odpowiada za równowagę i utrzymanie w pionie. Maja ma zajęcia na specjalnej huśtawce, na którą razem z nią siada terapeuta. Jest tam też dotykanie różnych struktur i basen piłkowy z masażerem.

Niesprzedane wczoraj dzieła sztuki jeszcze przez dwa tygodnie będą wystawione w holu teatru. Można tam przyjść i kupić je według wyceny. - To, czego nie sprzedamy, przetrzymam do grudnia i wystawię na aukcji we Wrocławiu - mówi Małgorzata Tyczyno. Wrocław być może okaże większe zainteresowanie choremu dziecku.

Maja Tyczyno jest najprawdopodobniej drugim dzieckiem w Polsce z wadą, która nosi skomplikowaną nazwę delecja długiego ramienia chromosomu 2. Przy tym ma poszerzone komory boczne mózgowia; dysmorfię twarzo-czaszki; duży niedosłuch; brak kanalików łzowych, zeza i astygmatyzm; wadę w przegrodzie nosowo-gardłowej; wadę przełyku i żołądka; wadę nerek; skrócone kończyny górne i dolne oraz opóźniony rozwój psychoruchowy. Wymaga stałej, specjalistycznej rehabilitacji.

Jak można pomóc Mai? Czytaj: Komu 1 procent podatku? Może chorej pięcioletniej Mai Tyczyno!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Oburzona, która była wczoraj w Teatrze Miejskim 27-02-2011 14:43
Wstyd Panie Murdek, wstyd Panie Pałac, wstyd Panie Skórski, wstyd Panie Worso, wstyd Pani Synowska. Wstydźcie się. A Wspólnota niech się klaunem wypcha.
~Wiesława 27-02-2011 14:58
Piękny cel, należy mieć dużo siły aby to wszystko organizować i wytrzymać.Może egoistycznie ,ale ludzie są zmęczeni iciągłymi potrzebami innych tym bardziej ,że sytuacja materialna jet trudna. Sama straciłam syna i rozumiem jak to jest i na kogo można liczyć. Zyczę dużo sponsorów o wielkich portfelach.
~ 27-02-2011 15:00
A gdzie był pan Kielka!!!! on zawsze jest wszędzie a tu?
~ 27-02-2011 15:15
przepraszam bardzo, ale czy prawie 6000pln to malo ? troche pokory
~Wiesława 27-02-2011 15:40
Dziwię się krytyki pod adresem P. Kielki przecież w Swidnicy jest więcej samorządowców i osób mających prywatne zakłady którzy mogli uczestniczyć. i sponsorować, a Pana Kielke widziałam na Hali Zawiszów jako organizatora zbierania pieniędzy na rzecz Mai Tyczyno.
~ej ty od pokory 27-02-2011 15:46
Dzieła sztuki sprzedane po cenie wywoławczej dałyby 6600 zł; dzieła sztuki sprzedane po cenach rynkowych dałyby z 30 tys. zł. Gdyby pani Wierzęć nie kupiła eksponatów za 3 tys. zł, byłoby niecałe 3 tys. zł. A sam występ tego zespoły to normalnie pewnie koszt 10 tys. zł. Zresztą nigdzie tu nie jest napisane, że zebrano a mało, ale że za mało ludzi przyszło. Artyści chcieli zobaczyć ludzi, którzy zachwycają się lub twórczo krytykują ich dzieła. A zobaczyli gromadę zuchów (chwała zuchom za to), z pięciu dziennikarzy, z pięciu pracowników ŚOK, z pięć osób z rodziny Mai i... kilkoro innych świdniczan. Wstyd!!
~ 27-02-2011 15:50
wstyd to rodzina powinna miec za pania prowadzącą ...
~ 27-02-2011 16:09
,,Wspólnota Samorządowa zaproponowała Młodzieżowej Radzie Ziemi Świdnickiej (młodzież szkół średnich z terenu powiatu) podjęcie ciekawej inicjatywy. Zaproszony na jej obrady wiceprezydent Ireneusz Pałac (szef naszego sztabu wyborczego) dał pod rozwagę młodzieży pomysł zorganizowania imprezy rozrywkowo- charytatywnej, która dopełniłaby obchody Święta Niepodległości." http://www.mdk.swidnica.pl/news/view/139/Wspolnota_razem_z_MRZS_zagra_dla_Mai_.html http://www.facebook.com/pages/Adrian-G%C4%85czkowski/125640874159863
~ 27-02-2011 16:14
tak - wszystko dla wyborów PANI MAŁGORZATO PROSZĘ NIE CZEKAĆ DO GRUDNIA, JESIENIĄ BĘDA WYBORY DO PARLAMENTU, WTEDY NASI PSEUDOPOLITYCE WESPRĄ MAJECZKĘ I TO BĘDZIE JEDYNE DOBRO PŁYNĄCE Z KAMPANI WYBORCZEJ
~Zawiszowanka 27-02-2011 16:28
Na meczu na zawiszowie'Dla Mai" to najwiecej było "Piłkarzy" PO i WS a po wyborach ŻADNEGO? Władza ponad wszystko PIJAR i nic dla ludzi.
~nic dziwnego 27-02-2011 16:55
Pytanie do organizatora aukcji, czy potrafił zaprosić (za potwierdzeniem) osoby, które byłyby zainteresowane licytacją? Robiąc taką impreze, nie tylko liczy się współczucie, ale (niestety) promocja wydarzenia. Widać braki organizacyjne,więc czy to będzie Wrocław, Warszawa czy Świdnica, bez profesjonalnego podejścia, nie ma szans na powodzenie. Bo co z tego ,że podczas wyborów były tłumy? Na zawiszowie licytacja nie przyniosła więcej jak 800-900 zł.Nie chodzi ile osób będzie oglądać, a ile będzie licytować. Artykuł mocno naciągany...właściciel tego portalu był? Kupił coś? No właśnie...
~KO 27-02-2011 17:21
Ja byłam i kupiłam.
~widz 27-02-2011 17:56
Tak , Tak Pani KLAUDIO - Pani duzo gada a nic nie robi. Juz Pani pisałam ,że zapraszam na spotkanie . Jeżeli potrafi Pani więcej to z checia nauczę sie czegoś od madrzejszego. Ale na razie to Pani pisać tylko umie jak by toPani zrobiła. TYlko tyle.
~Tereska 27-02-2011 18:39
Skoro się IP: *.dialog.net.pl nie podoba artykuł, to czemu na innym portalu przekleja ten sam komentarz (bez pytania o właściciela)? IP: *.dialog.net.pl to jakiś krytykant, pseudopijarowiec, miernota, która potrafi krytykować nawet rodziców bardrzo chorego dziecka. Kobieto! Ty Kaludiop jedna! Czy gdyby Twoje dziecko było w takim stanie, to zorganizowałabyś, potafiłabyś zorganizowac taką impreze? Nie mając do tego przygotowania zawodowego? Wielki szacunek dla Pani Małgorzaty. A take trolle internetowe trzeba tępić - spamują wszędzie gdzie się da wylewając swoje żale, że nie udało im się zarobić kasy na organizacji imprezy dla chorego dzieciątka.
~zefir 27-02-2011 19:08
O jakiej Klaudii mowa? Mnie też dziwi forma artykułu.Bo wychodzi z niego ,że jakby było 500 osób, z prezydentami, radnymi, posłami...a zebrano by 5600 zł to byłby sukces.Poza tym do pomocy charytatywnej nie zmusza się nikogo, trochę to wygląda tak, jakby to co wcześniej robili, dzisiaj nie miało znaczenia.Nieładnie. Ja nie byłem i nie dlatego ,że nie jest mi bliski problem Mai.Sam mam w rodzinie chore dziecko i jemu pomagam.Nie da się wszystkim pomóc.A niska frekwencja licytujących, to nie problem mieszkańców czy radnych.Ale ludzi z "portfelem' i "sercem" oraz samej promocji, skierowanej właśnie do takich ludzi. I proszę się nie poddawać, choroba to ciągła walka i życzę sukcesów w tej walce.Pozdrawiam Robert.
~Dorota 27-02-2011 21:02
Kochani! Nie dyskutujmy więcej! Przekażmy 1% dla Mai albo na każdy inny szczytny cel!Do dzieła
~ 28-02-2011 8:34
A może ludzie nie przyszli bo mają własne troski , problemy i tragedie ??
~wolny słuchacz 28-02-2011 9:24
Duzo prawdy w komentarzach w/w ale jakby radni miejscy dali po 100 zł z diety to 2300 plus prezydenci po 200 zł to juz 3000 tysiace by było na dziń dobry? nie liczac innych z powiatu. chyba z diety 100 to nie duzy wydatek bo dieta chyba wynosi koło 2000 zł netto.
~Michau 28-02-2011 9:30
A co ludziom robi lepiej niż widok, że ktoś inny ma gorzej? Wszyscy mamy swoje porblemy i dlatego moglibyśmy się od nich uwolnić na chwilę słuchając koncertu Witka i No Smoking, to był kawał dobrej, pozytywnej muzy!
~mi0198;) 1-03-2011 16:38
A dlaczego nie przyszli?? Ponieważ ta mała chora dziewczynka Maja była im potrzebna tylko w czasie wyborów! Aby naobiecywać,a potem sie nahapać i spocząć na laurach!!!! Oni mają pieniądze,dużo więcej niż nie jeden z nas,mają domy,rodziny,dzieci....Tak jak i my....Ale wychodzi na to,że tylko ludzie biedniejsi mają dobre serca!!! pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group