Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 561
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica wielu kultur

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 25 grudnia 2011, 10:31
Aktualizacja: 10:32
Autor: red
Fot. organizatorzy
Dziś rozpoczynamy cykl wywiadów w ramach projektu „ Świdnica wielu kultur”. Zachęcamy do przeczytania zapowiedzi.

Witam serdecznie. Nazywam się Karolina Moroz i jestem tegoroczną stypendystką prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury. W Świdnicy mieszkam od kilku lat. Od momentu przyjazdu próbowałam określić się wobec tego, nowego w moim życiu, miejsca. Najpierw zwróciłam uwagę na miejską przestrzeń – to naturalne, gdy zna się tylko kilka osób i widzi nowe miejsce z perspektywy turystki. Wtedy Świdnica wydała się atrakcyjna. Ale wkrótce zaczęła uwierać. Bo ukazała swe ograniczenia. Zaczęłam poznawać świdniczan i podpatrywać, jak oni widzą swoje miasto. Często okazywało się, że pewne zjawiska są dla nich przeźroczyste, nie dostrzegają ich, bo tu się urodzili. Spotkałam się z różnorodnymi opiniami o Świdnicy, począwszy od przesadnego uwielbienia „małej ojczyzny”, poprzez stonowane, zdroworozsądkowe próby zrozumienia jej specyfiki, aż po bardzo krytyczne, nieprzyjemne głosy. Każda z tych opinii poparta była solidną argumentacją.

Więc jaka jest ta Świdnica? Wielowymiarowa? Po doświadczeniu przestrzeni miejskiej, poznaniu mieszkańców i ich opinii pojawił się w rozumieniu tego miejsca kolejny aspekt – historyczny wymiar miasta. Okazało się, że Świdnica ma bogatą historię, a współcześni mieszkańcy chętnie odwołują się do dawnej świetności, często w przeszłości poszukując argumentów, dlaczego to miejsce i oni sami są szczególni i wyjątkowi. Historia paradoksalnie uzmysłowiła mi moją sytuację, bo dowiedziałam się, że Świdnica przez wieki była miastem wielu kultur, czyli że zamieszkiwały ją różne narodowości kultywujące swe religie, tradycje i języki. A więc zawsze było tu miejsce dla nowych obywateli – którzy w mniejszym lub większym zakresie mogli uczestniczyć w tworzeniu atmosfery miasta. Zaczęłam zwracać uwagę na to, czy we współczesnej Świdnicy znajdują się osoby, które przyjechały tu i mają podobny problem ze zrozumieniem nowego miejsca. I wtedy powstał pomysł, by pójść krok dalej – odnaleźć obcokrajowców i przeprowadzić z nimi cykl wywiadów o tym, jak widzą Świdnicę i jej mieszkańców.

Zanim zaproszę Państwa do lektury wywiadów, chciałabym wytłumaczyć się z pewnych decyzji edytorskich. Niektórzy z bohaterów wywiadów cenią swoją prywatność i poprosili o anonimowość – stąd często przywołuję te osoby jedynie z imienia. Intencją moich wywiadów było ukazanie Świdnicy z innej perspektywy – „oczami obcokrajowców” i mam nadzieję, że ta perspektywa będzie na tyle atrakcyjna, że wywoła twórczą dyskusję i wzbogaci świdniczan.

Miłej lektury,
Karolina Moroz

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Świdnica

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Grzech 25-12-2011 23:26
Świdnica wielu kultur- Dobry temat do rozmów z ludzmi młodymi,którzy bywali w świecie i ich przyjaciółmi z zagranicy mieszkającymi (bywającymi) w naszym mieście.Zawsze kiedy była o tym mowa przypominałem,że MY kształtujemy miasto od 1989 roku.Wcześniej ogromny wpływ na kulture miał ZSRR a przed 1945 Niemcy.Jaka jest współczesna Świdnica?Oczywiście wielowymiarowa.W skali globalnej Świdnica to wieś z 50tys mieszkańców pełniąca jednocześnie ważną rolę kulturotwórczą w regionie.Opinie osób przepytanych przez Karolinę mogą być różne i zależne od wyznania,koloru skóry,wykształcenia,statusu materialnego itd. Mieszkańcy miasta też są różni a to oni tworzą jego kulturę.
~ 26-12-2011 11:49
Nie ma 'przesadnego' uwielbienia małej ojczyzny bo Świdnica jest warta tego uwielbienia! Lokalni Patrioci - Polonia Świdnica

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group