Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 582
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnicka Biblioteka Cyfrowa

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 17 kwietnia 2012, 9:58
Aktualizacja: 10:00
Autor: red
Fot. użyczone
W marcu 2012 roku Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy rozpoczęło współpracę z Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze w zakresie projektu Cyfrowy Dolny Śląsk, realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013 w ramach Priorytetu 6: "Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska (Turystyka i kultura)", Działanie nr 6.4: "Turystyka kulturowa".

Rezultatem porozumienia jest powstanie Świdnickiej Biblioteki Cyfrowej, którą można znaleźć na stronie www.jbc.jelenia-gora.pl/dlibra w zakładce Biblioteki lub poprzez stronę internetową Muzeum Dawnego Kupiectwa www.muzeum-kupiectwa.pl
Na stronie internetowej Biblioteki będą się pojawiać sukcesywnie publikacje dotyczące Ziemi Świdnickiej, polsko- i niemieckojęzyczne, pochodzące ze zbiorów naszego muzeum. W chwili obecnej dostępne są m. in. książki Geschichte der Stadt Schweidnitz Schmidta z 1846 roku i Die Schlacht bei Burkersdorf und Leutmannsdorf am 21. Juli 1762 Richtera.

Dostępność biblioteki jest nieograniczona, można z jej zasobów korzystać w dowolnym czasie i miejscu, a prezentowane zbiory pozostają bezpieczne. Niejednokrotnie digitalizacji podlegają zasoby, które ze względu na stopień zniszczenia nie pozwalają już na tradycyjną lekturę. Korzyści płynące z powstania bibliotek cyfrowych są więc bezsprzeczne: zawartość książek można przeglądać bez wychodzenia z domu, biblioteki te zapewniają też dostępność zbiorów przy jednoczesnej ochronie oryginałów. Warto też podkreślić, że digitalizacja naszych zasobów przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej odbywa się nieodpłatnie w profesjonalnej pracowni.

Świdnicka Biblioteka Cyfrowa jest włączona w krajowy system bibliotek cyfrowych. Wszystkie publikacje tu zamieszczane mają uregulowany status prawny, a ich lektura nie jest zakłócana przez internetową reklamę.
W ramach bibliotek cyfrowych prezentowane są regionalne dokumenty historyczne, mapy, czasopisma, głównie archiwalne, księgi i kroniki szkolne, katalogi z wystaw i konferencji, monografie i przewodniki, kroniki wydarzeń sportowych, pocztówki, stanowiące zasób współpracujących bibliotek, muzeów, placówek oświatowych i stowarzyszeń, a także osób prywatnych, czy wreszcie cenne wydawnictwa znajdujące się w zbiorach tych bibliotek i muzeów.

Wszystkie działania związane z umieszczaniem kolejnych publikacji regionalnych na stronach Świdnickiej Biblioteki Cyfrowej koordynuje Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group